Yhdistetyn uusi päävalmentaja, Petter Kukkonen on toiminut viimeiset viisi vuotta Virossa yhdistetyn ja mäkihypyn päävalmentajana. Kukkonen, 31, on Jyväskyläläinen liikuntatieteiden ylioppilas. Kausina 2010-2012 Kukkonen on toiminut Viron mäkihypyn päävalmentajan pestinsä ohella myös Finnjumping ry:n Lidl-junioriryhmän vastuuvalmentajana.
Kukkonen kuului yhdistetyn A-maajoukkueeseen vuosina 2000-2003. Uransa aikana hän saavutti muun muassa kaksi nuorten maailmanmestaruutta; sprintissä ja joukkuekilpailussa. Petter Kukkonen on aloittanut valmentajauransa Vuokatin Urheilupistosta 2005, jonka jälkeen hän on toiminut aktiivisesti ja hyvällä menestyksellä valmentajan erilaisissa toimenkuvissa.
Kukkonen on todella tyytyväinen tuoreeseen pestiinsä yhdistetyn päävalmentaja.
– Unelmanani on ollut työskennellä taas Suomessa ja toimia mahdollisesti jopa yhdistetyn päävalmentajana ja nyt se kävi toteen, joten intoa riittää, mutta niin haasteitakin, Kukkonen kertoo tunnelmistaan.
Päätavoitteekseen yhdistetyn uusi päävalmentaja mainitsee uskottavan valmennusjärjestelmän luomisen ja kertoo samaan hengenvetoon toivovansa ja uskovansa hyvän keskustelun ja yhdessä tekemisen kääntävän laskusuunnassa olleen lajin takaisin menestyksen polulle.
Petter Kukkosen tavoitteena on panostaa leirityksiin, joissa urheilijat kerätään yhteen mahdollisimman usein, säännöllisesti ja pidemmäksi aikaa, jolloin hyöty kaikille osapuolille on paras mahdollinen.
– Suomessa on todella lupaavia urheilijoita sekä maajoukkuetasolla että nuoremmissakin nousemassa Ryynäsen rinnalle komppaamaan. Haluankin nostaa myös nuorista lahjakkuuksista Ilkka Herolan ja Arttu Ålanderin maajoukkueeseen ja toivottavasti saamme sen myötä todistaa jo kolmannen kerran nuorten haastajien hienoa nousua kokeneempien rinnalle ja varteenotettaviksi vastustajiksi, Kukkonen viittaa aiempina vuosina menestyneisiin Koivuranta-Ryynänen ja Manninen-Lajunen parivaljakoihin.
Petter Kukkonen on ennakkoluuloton ottamaan toimintaan mukaan nuoria lupauksia ja toivookin kilpailumahdollisuuksia kaikille lahjakkaille ja motivoituneille urheilijalupauksille. Tulevaisuuden tähtäimestä Kukkosella on selvät sävelet.
– Näen, että negatiivinen tilanne lajin kannalta on jo taittunut; 2018 mennessä jokaiseen kilpailuun pystytään nostamaan joukkue, joka tähtää aina podium-paikoille

































