Suomi sai toisen nelossijan perjantaina Trondheimin MM-kisoissa, kun naisten viestin jälkeen yhdistetyn miesten joukkue sijoittui neljänneksi. Voiton vei Saksa.

Suomi oli mäkiosuuden jälkeen alun perin viidentenä 1.46 johtavaa Norjaa perässä. Mäkikisan jälkeen tuli kuitenkin uutinen, että Norjan Jörgen Gråbakin siteet olivat sääntöjenvastaiset.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Gråbakin suoritus hylättiin ja Norja putosi Suomen taakse viidenneksi. Norja lähti 16 sekuntia Suomen perään.

Näin ollen Suomi pääsi ladulle neljäntenä ja kolmantena oleva Japani oli 58 sekunnin päässä. Itävalta ja Saksa muodostivat kärkikaksikon, joka oli parin sekunnin sisällä toisistaan vajaat puolitoista minuuttia Suomen edellä.

Suomen avausosuuden hiihtäjä Wille Karhumaa jäi kultataistelua käyvälle kärkikaksikolle, mutta pystyi kuromaan eroa Japaniin kiinni ja lähetti Ilkka Herolan toiselle osuudelle 21 sekuntia Japanin perässä.

Herola otti japanilaisen nopeasti kiinni ja lähetti Eero Hirvosen reilun parin sekunnin erolla kolmantena matkaan. Hirvonen ohitti matkalla japanilaisen, mutta samaan aikaan Norja alkoi lähestyä selän takaa.

Suomen ankkuri Otto Niittymäki pääsi taistelemaan pronssimitalista Norjan Jarl Magnus Riiberiä vastaan, mutta kokenut Riiber oli vahvempi voittaen Niittymäen lopulta puolen minuutin erolla ja Suomi jäi voittaja Saksasta reilut kaksi minuuttia.

Saksan Vinzenz Geiger oli ankkuriosuudella Itävaltaa vahvempi ja toi Saksan voittajana maaliin. Joukkuekilpailun maailmanmestaruus oli Saksalle ensimmäinen sitten vuoden 2017.

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)