Yhdysvaltain Amanda Anisimova selvitti tiensä Wimbledonin naisten tennisturnauksessa välierään.

Anisimova kaatoi kahdessa erässä Venäjän Anastasia Pavlyuchenkovan 6-1, 7-6 -lukemin ja kohtaa uransa toisessa grand slam -välierässä Aryna Sabalenkan. Sabalenka joutui tekemään omassa puolivälierässään täyden päivätyön Saksan Laura Siegemundia vastaan.

Anisimova oli tyly avauserässä murtamalla venäläisen syötön kolmesti ja viemällä erän 6-1 -lukemin. Toisessa erässä yhdysvaltalainen johti jo murrolla 5-2 -lukemin, mutta ottelussa haettiin ratkaisu katkaisupelistä.

Lopulta Anisimova selvitti toisessa erässä viisi eräpalloa ja käytti neljännen ottelupallon hyödykseen.

Urallaan 23-vuotias yhdysvaltalainen on pelannut aiemmin vuoden 2024 Ranskan avointen välierässä. WTA-rankingissa 180 senttiä pitkä yhdysvaltalainen on parhaimmillaan ollut sijalla 12, mikä on hänen ranking tälläkin hetkellä.

Anisimova on urallaan napannut yhteensä kolme WTA-kiertueen turnausvoittoa.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)