Kouluratsastaja Terhi Stegars ratsasti mustalla oriilla Axis voittoon Grand Prix -vapaaohjelmassa tiistaina Pariisissa.

Kokonaispisteet olivat upeat 76,45 prosenttia. Se on ratsukon oma ennätys, ja se tehtiin uuden kür-ohjelman ensiesityksessä.

– Ihan mieletön fiilis voittaa Ranskassa ja vielä kaksi top-luokan ranskalaista, olen ihan sanaton, Stegars riemuitsee.

Suomalaisen taakse jäivät ranskalaiset Marc Boblet ja Jessica Michel.

Seuraavan kerran suomalaisratsukko nähdään Lontoon Olympiassa kouluratsastuksen maailmancupin Länsi-Euroopan liigan osakilpailussa 16.-17. joulukuuta.

– Lontoossa pystyn ratsastamaan jo paljon paremmin musiikin tahdissa. Kahden seuraavan viikon aikana täytyy tehdä aika paljon työtä, että pääsemme samaan harmoniaan ja sujuvuuteen kuin vanhassa ohjelmassamme, Stegars sanoo.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu nosti kädet pystyyn – mitään ei ollut tehtävissä (UrheiluAreena.fi)