Kesäkuussa Espanjan Huelvassa 400 metrin aitojen Suomen ennätyksen juossut Viivi Lehikoinen kertoi alkuviikolla Instagram-tilillään, että hän jättää Ruotsi-ottelun väliin ja suuntaa sen sijaan Timanttiliigan Kiinan kilpailuun. Päätös tietää Lehikoiselle sakkoa Suomen Urheiluliiton taholta.
Maaottelu on SUL:n urheilijasopimuksen velvoittama kilpailu. Lehikoinen rikkoo liiton velvollisuus-pykälää lähtemällä ensi viikonloppuna Ruotsi-ottelun sijaan Timanttiliigan kisaan.
– Urheilijasopimuksien noudattaminen käsitellään kauden lopussa – myös sanktioiden osalta. Jokainen tietää sen, Urheiluliiton puheenjohtaja Riikka Pakarinen kommentoi Iltalehdelle.
Kyseisen sopimuksen mukaan sakon suuruus on ”50 prosenttia tämän sopimuksen mukaisesta valmennustuen suuruudesta tai 5 000 euroa”.
Korkeushyppääjä Heta Tuuri jää niin ikään pois Ruotsi-ottelusta. Tuuri ei ole kuitenkaan liiton sopimusurheilija, joten hänelle ei lankea sakkoja maksettavaksi.
Lue myös:Lauri Markkanen kävi sanomassa sikailijalle pari valittua sanaa
Lue myös:Näin Lauri Markkanen kommentoi Susijengin voittoa Ruudun haastattelussa
































