Maailmanlistalla kolmantena majaileva Kreikan Stefanos Tsitsipas lähetti britti Andy Murrayn lauluun tenniksen Yhdysvaltojen avointen ensimmäiseltä kierrokselta. Tsitsipasin ottamista tauoista kuumana käynyt Murray johti ottelua erin 2-1, mutta hävisi kaksi viimeistä 6-3 ja 6-4.
Tsitsipas otti ottelun kuumimmilla hetkillä vessatauon, joka katkaisi ottelun lähes kahdeksaksi minuutiksi. Tsitsipas pyysi myös hoitoa jalkaansa kolmannen erän jälkeen ja sai sekoitettua tauollaan Murrayn rytmiä. Niin ainakin britti itse antoi ymmärtää.
– Hän (Tsitsipas) on loistava pelaaja, mutta minulle ei tuollaiseen ole aikaa. Menetin kunnioitukseni häntä kohtaan, Murray oli ladannut lehdistötilaisuudessa uutistoimisto Reutersin mukaan.
Tsitsipas puolestaan muistutti, että tenniksessä ei ole aikarajaa vessakäynneille, joten hän ei ollut tehnyt mitään väärää.
– Kaiken pitäisi olla kunnossa. En mielestäni rikkonut mitään sääntöjä.




























