Urheilun kansainvälinen vetoomustuomioistuin (CAS) vapautti venäläisurheilijat pannastaan ja he saavat jatkossa osallistua neutraaleina urheilijoina maailmancupin kisoihin. Ensimmäinen nähdään jo tulevana viikonloppuna Davosissa.

FIS piti edelleen voimassa venäläis- ja valkovenäläisurheilijoiden kilpailukieltoa, mutta CAS vapautti heidät taas kilpailemaan omassa päätöksessään. Ensimmäinen venäläisurheilija nähdään maailmancupissa jo tulevana viikonloppuna, kun Savelij Korosteljov osallistuu Davosin maailmancupin kilpailuihin.

Korosteljov voitti viikonloppuna Venäjän paikallisissa kisoissa Aleksander Bolshunovin 20 kilometrin yhteislähdössä ja lähtee seuraavaksi haastamaan maailman kärkinimiä maailmancupiin. Venäjän hiihtoliiton presidentti Jelena Välben mukaan Korosteljov on saanut Sveitsiin viisumin ja osallistuu viikonlopun kilpailuihin.

– Hän menee suoraan Davosiin, Välbe paljasti venäläismedialle.

Bolshunovia ei sen sijaan maailmancupissa nähdä, sillä hän on Venäjän armeijan palveluksessa eikä neutraaleina kilpailevilla urheilijoilla saa olla kytköksiä Venäjän asevoimiin.

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)