Miesten käsipallomaajoukkue kohtaa tammikuussa kaksoismaaottelussa Liettuan. Päävalmentaja Ola Lindgren on nimennyt joukkueensa otteluihin, kerrotaan käsipalloliiton tiedotteessa.

Suomi kohtaa Liettuan Moletaissa, Liettuassa, 9.–10. tammikuuta. Ottelut toimivat tärkeänä valmistautumisena kohti maaliskuussa pelattavia MM-karsintoja. 

Suomen joukkue kokoontui edelliskerran marraskuussa, kun se kohtasi kahdesti Viron. Tuolloin Suomella oli jalkeilla todella nuori joukkue, mutta tällä kertaa katse on tiiviimmin MM-karsinnoissa. 

– Tästä ryhmästä suurin osa tulee olemaan mukana myös maaliskuun karsintaotteluissa ja käytämme näitä otteluita valmistautumisena niihin. Meillä on joitain loukkaantumisia, joten myös nuorempia pelaajia on mukana, mutta nyt valittu joukkue tulee muodostamaan myös MM-karsintaotteluiden rungon, Lindgren kertoo. 

– Olen iloinen, että saimme nämä ottelut ja tämän leirityksen tähän väliin. Jokainen hetki yhdessä on tärkeä ja tarpeen, Lindgren korostaa. 

Suomen joukkueessa saatetaan nähdä mielenkiintoinen uusi tulokas, kun joukkueeseen on tyrkyllä ruotsalaisessa Hallby HK:ssa pelaava maalivahti Lukas Wallinder. Hänellä on suomalaisvanhemmat ja paperityöt kansalaisuuden saamiseksi ovat käynnissä. 

– Toivottavasti hänen kansalaisuusasiansa selviäisivät ajoissa, jotta saisimme hänet mukaan joukkueeseen. 

Liettua on Suomelle varsin tuttu joukkue. Joukkueet kohtasivat toisensa tammikuussa Baltic Sea Cupissa, jossa Suomi oli vahvempi. Viime vuonna joukkueet ottivat yhteen MM-karsinnoissa molempien otteluiden päättyessä tasan. Liettua meni lopulta jatkoon seitsemän metrin heiton jälkeen.

– Liettua on kanssamme samaa tasoa, joten varmasti on hyviä otteluita taas tulossa. Keskittyminen ei ole kuitenkaan tuloksessa, vaan pyrimme viemään peliämme eteenpäin MM-karsintoja silmällä pitäen. 

Suomen MM-karsintavastustaja selviää tammikuussa pelattavien EM-kisojen jälkeen, kun Suomi kohtaa D-lohkossa viimeiseksi jääneen joukkueen. Lohkossa pelaavat Slovenia, Montenegro, Sveitsi ja Färsaaret.

Suomen joukkue Liettua-otteluihin

Mikael Mäkelä (mv)

Lukas Wallinder (mv), Hallby HK (SWE)

Linus Lindberg, HK Varberg (SWE)

Jooa Knaapinen, HIFK 

Max Granlund, Dicken

Edward Hammarberg, HG Oftersheim/Schwetzingen (GER)

Roope Ahlgren, Cocks

Oliver Nordlund, BK-46

Liam Ranta-aho, KIF Kolding (DEN)

Miska Henriksson, BK-46

Aaron Kronberg, ÅIFK

Topias Laine, GrIFK

Fredrik von Troil, Stralsunder HV (GER)

Kalle Kankaanpää, Västeråsirsta HF (SWE)

Santeri Vainionpää, Cocks

Nicolas Reenpää, HIFK

LUE MYÖS: Reaktio: Ensin Manchester City, seuraavaksi KuPS – ”Crystal Palace on ylivoimainen suosikki” (Atleetti.fi)