NBA:n hallitseva mestari Oklahoma City Thunder on aloittanut uuden kauden todella mallikkaasti.

Thunder nappasi jo 14. voiton putkeen, kun joukkue murskasi uudelleenrakennukseen siirtyneen Dallas Mavericksin pistein 132-111.

Joukkueen ykköstähti voitossa oli kanadalaistakamies Shai Gilgeous-Alexander, joka heitti ottelussa 33 pistettä kolmeen ensimmäiseen neljännekseen. Pisteistä puolet syntyi ensimmäisellä puoliajalla, kun Thunder repi 15 pisteen taukojohdon.

Gilgeous-Alexander on käsittämättömässä putkessa, sillä supertähti on tehnyt vähintään 20 pistettä nyt 95 perättäisessä ottelussa.

Pisteputki on NBA-historian toiseksi pisin. Pidempi on vain Wilt Chamberlainin 126 perättäisen ottelun putki 1960-luvulta.

Tällä kaudella loukkaantumisistakin kärsinyt Thunder on ollut varsin väkevä ilmestys, sillä joukkue on voittanut 22 ottelua ja hävinnyt vain kertaalleen.

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)