Atte Pettinen aloittaa huhtikuun alussa ominaisuusvalmentajanaPääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urheassa. Nuorten Olympiavalmentajastatuksella toimivan Pettisen toimenkuvaan tulee kuulumaan eri lajiennuorten ja aikuishuippujen ominaisuusvalmennus erityisesti nopeutta jaräjähtävyyttä vaativissa lajeissa.

Oskari Mörön, Markus Pöyhösen ja monen muun suomalaisen pikajuoksijanvalmentajana tunnetun Atte Pettisen toimenkuvaan tulee kuulumaan erilajien fyysisen valmennuksen lisäksi pikajuoksuvalmennus Urheanyhteydessä toimivassa yleisurheilun valmennuskeskuksessa.

– Tämä on upea mahdollisuus valmentajana. Tehtävä on toki erittäinhaasteellinen, mutta se sopii minulle. Kihisen innosta, kun pääsentyöskentelemään oman lajini urheilijoiden lisäksi eri lajienhuippu-urheilijoiden ja valmentajien kanssa, hehkuttaa pitkän linjanvalmentajana tunnettu Pettinen.

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)