Video: Sportivo TV

Tuomas Iisalon ja Memphis Grizzliesin vaikeudet NBA:ssa jatkuvat. Viime yönä joukkue koki kolmannen peräkkäisen tappionsa hävitessään Houston Rocketsille 99-108.

Tappio oli Memphisille kolmas peräkkäinen ja neljäs viiteen viime otteluun. Säälipleijarit ovat karkaamassa Memphisiltä, sillä se on konferenssissaan nyt 12. ja eroa kymmenenteen sijaan on 2,5 voittoa.

Iisalon urakkaa ei helpota koko kauden jatkunut loukkaantumissuma. Joukkueen riveistä puuttuvat muun muassa tähtitakamies Ja Morant, ykkössentteri Zach Ebey, kesän tähtihankinta Ty Jerome sekä tärkeät roolipelaajat Jack Londale ja Scotty Pippen Jr.

Houstonia vastaan Memphisin parhaat pistemiehet olivat 17 pistettä heittäneen Jaren Jackson Jr. sekä Santi Aldama. Houstonin supertähdet Kevin Durant (33/8) ja Alperen Sengun (33/9/6) loistivat kirkkaimmin Rocketsin joukkueesta.

LUE MYÖS: Tämä nuori lupaus on liian hyvä Suomeen – pakko lähteä ulkomaille: “Olympialaisia kohti mennään” (Atleetti.fi)