Suomalaiskoripallovalmentaja Tuomas IIsalon luotsaama Memphis Grizzlies kärsi tappion läntisen konferenssin jumbona olevaa New Orleans Pelicansia vastaan.

Grizzlies taipui kotikentällään lopulta lukemin 127–133. Memphis johti kotipeliään parhaimmillaan 13 pisteellä.

Ottelun päätähtenä esiintyi Pelicansin Saddiq Bey, joka iski ottelussa hurjat 36 pistettä. Sen lisäksi yhdysvaltalainen nappasi neljä levypalloa ja neljä koriin johtanutta syöttöä. Pelicansin Trey Murphylla oli myös kova ilta, sillä hän nakutti 32 pistettä.

Jaren Jackson oli Iisalon ryhmän ottelun tehokkain pistemies. Tähtipelaaja keräsi yhteensä 26 pistettä ja kauhoi 12 levypalloa.

Viimeisestä viidestä ottelusta Grizzlies on voittanut kaksi ja hävinnyt kolme.

LUE MYÖS: Suomen hiihtonainen puhui puuta heinää Ylen kameroille – selostajalta välitön tuomio (UrheiluAreena.fi)