Trinidad & Tobagon Richard Thompson teki maansa ennätyksen ja maailman tämän kauden kärkiajan 100 metrin juoksussa lauantaina. ´Torpedo´ pyyhkäisi etusuoran aikaan 9,82. Tulos syntyi Hasely Crawford -stadionilla Port of Spainissa.

– Olen innoissani suorituksestani. En tullut tänne jahtaamaan mitään aikaa. Maan ennätys oli kauimmaisena ajatuksissani. Tiesin, että minulla oli vastassa tasokas ryhmä, kuten Rondel Sorrillo, Darrel Brown, Keston Bledman, Marc Burns, Thompson kertoi Trinidadexpress.com -verkkosivustolle.

Thompsonin nimissä ollut aikaisempi Trinidad & Tobagon ennätys oli 9,85. Tämän vuoden maailman kärkiaika 9,86 oli USA:n Justin Gatlinin nimissä.

Thompsonin aika on maailman kaikkien aikojen paras, jos mukaan ei lasketa jamaikalaisia eikä yhdysvaltalaisia juoksijoita.

Hasely Crawford -stadion on nimetty Montrealin olympiakisojen 100 metrin voittajan mukaan.

LUE MYÖS: Lotta Kemppisen treenivideo räjähti somessa – ”Wow” (UrheiluAreena.fi)