Tokion yleisurheilun MM-kisoissa kisattiin viime yönä kymmenottelun merkeissä. Päivän avauslaji toi heti kisaan dramaattisen käänteen.

Kymmenotteluun toiseen päivään lähdettäessä Norjan Sander Skotheim oli toisella sijalla. Hänen kisansa päättyi jo kuitenkin 110 metrin aidoissa.

Norjalaisjuoksija menetti tasapainonsa juoksun puolimatkassa ja joutui kädellään työntämään yhden aidan tieltään. Se tietää automaattista hylkäystä.

Norja teki asiasta protestin, mutta se hylättiin. Skotheim oli vielä jatkamassa ottelua, mutta päätti jättää leikin kesken kiekonheiton lämmittelykierroksen jälkeen.

23-vuotias norjalainen voitti viime vuonna EM-hopeaa ja on tämän vuoden Euroopan mestari hallikisoista.

Kahdeksan lajin jälkeen kilpailua johtaa USA:n Kyle Garland. Tiukasti hänen kintereillään ovat Saksan Leo Neugebauer ja Puerto Ricon Ayden Owens-Delerme. Kärkikolmikko mahtuu sadan pisteen sisään toisistaan.

Kymmenottelussa kisataan vielä keihäänheitossa ja 1500 metrillä.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)