Lentopallon naisten Mestaruusliigassa LP-Vampulan uudet vahvistukset tulevat Serbiasta ja Yhdysvalloista.

Serbialainen Aleksandra Petrovic saapuu seuraan pelaaja-valmentajaksi. Audrey Alford on puolestaan tyrkyllä uudeksi passariksi.

Petrovic on eritäin kokenut ja ansioitunut keskitorjuja, hänellä on kokemusta muun muassa Serbian maajoukkueesta sekä turkkilaisesta huippujoukkueesta Eczacibasi VitrA Istanbulista. Vampulan manageri Timo Talvitie on luonnollisesti mielissään uudesta tilanteesta.

– Saamme Huittisiin ja seuraamme todellisen huippulentopalloilijan, jonka meriittejä ei kovin monelta suomalaisessa lentopallossa löydy. Uskon, että heillä (uusilla hankinnoilla) tulee olemaan iso rooli tavoitellessamme paikkaa välierissä, Talvitie kommentoi seuran verkkosivuilla.

Klara Peric aloitti kauden Vampulan passarina, mutta näkemyserojen takia sopimus purettiin joulun alla. Audrey Alford tulee Vampulaan aluksi viikon mittaiselle koepestille. LP-Vampula on lentopallon naisten Mestaruusliigassa viidentenä.

LUE MYÖS: Shokkiuutisen jälkeen – IL: Minja Korhonen tehnyt merkittävän ratkaisun uransa jatkosta (UrheiluAreena.fi)