Aiemmin illalla Pariisin Timanttiliigan illassa naisten 3000 metrin estejuoksussa oli yksi ylitse muiden ja samalla karmean kovassa kunnossa. Ruth Jebet otti kultaa näytöstyyliin ja samalla pamautti maailmanennätyksen rikki peräti kuudella sekunnilla.
Myöhään illalla juostussa naisten 1500 metrin kisassa Iso-Britannian Laura Muir iski loppukirissä muille luun kurkkuun ja entinen maailmanennätyksen haltija, Kenian Faith Kipyegon jäi toiseksi. Muirin juoksema uusi ennätys kirjataan nyt numeroin 3:55.22. Ennätys parani kahdeksan sekunnin kymmenystä.
Myös miesten keihäässä nähtiin kovatasoinen kilpailu kun Tshekin Jakub Vadlech otti henkilökohtaisella ennätyksellään kultaa kiskaisemalla hirmukaaren 88.02 metriin. Toiseksi tuli Saksan Julian Weber, jonka heitto kantoi myös koviin mittoihin, 87.39 metriä.
































