Tenniksen Ranskan avoimissa Rafael Nadalia vastaan pelatun välieräottelun dramaattisesti keskeyttämään joutunut Alexander Zverev on päivittänyt tilannettaan sairaalavuoteelta käsin.

Jalkansa loukannut saksalaistähti Zverev jäi makaamaan toisessa erässä 6-6 -tilanteessa kentän pintaan ja huusi tuskissaan. Hänet siirrettiin kentältä pyörätuolissa.

Zverev kertoi tiistaina kuulumisiaan Instagramin välityksellä. Totuus loukkaantumisen vakavuudesta on nyt kaikkien tiedossa.

– Saksassa tehtyjen jatkotutkimusta jälkeen varmistui, että oikean nilkkani nivelsiteen ovat revenneet, Zverev kirjoittaa.

– Leikkaus oli paras vaihtoehto palatakseni mahdollisimman pian kilpailuihin ja varmistaakseni, että nivelsiteeni paranevat oikein ja palauttaakseni nilkan täyden toimivuuden, Zverev jatkaa.

Tenniksen espanjalaislegenda Nadal voitti turnauksen lopulta lähes näytöstyyliin. Nadal peittosi Norjan Casper Ruudin finaalissa suoraan kolmessa erässä.Ranskan avoimissa mestaruutta juhli lopulta Nadal, joka kaatoi loppuottelussa Norjan Casper Ruudin suoraan kolmessa erässä.

Lue myös:Tiger Woods jättää kauden kolmannen majorin väliin – toivoo pelaavansa neljännessä

LUE MYÖS: Wilma Murrolta paljastus Atleetille (Atleetti.fi)