Urheiluruudun takavuosien ankkuritähti Ville Klinga kommentoi Piippuhylly-podcastissa uraansa urheilutoimittajana
Klinga tuli alun perin Yleisradiolle kesätöihin. Toisena vaihtoehtona hänellä oli Uimastadion.
Yleisradiolla silloin murrosvaihe päällä. Siellä Klinga pääsi nopeasti tekemään isoja juttuja ja vakiinnutti paikkansa. Heti uransa alussa Klinga pääsi raportoimaan mäkilegenda Toni Niemisen olympiakullasta.
Klinga mainitsee myösikimuistoisimmat hetkensä uransa varrelta. Ne ovat Toni Nieminen sekä Naganon 1998 olympialaiset, joissa Mika Myllylä hiihti kultaa. Klinga mainitsee myös Jari Litmasen paluun Olympiastadionille pitkän loukkaantumisen jälkeen, joka oli sykähdyttävän tunteikas.
Klinga nimeää Piippuhylly-podcastissa Urheiluruudun kaikkien aikojen parhaat ankkurit. Hän mainitsee Tapio Suomisen nimen ensimmäisenä.
Suominen työskenteli Ylellä 1988-2017 ja nautti Suomen kansan keskuudessa valtavaa suosiota.
Valitettavasti Tapsa ajautui ongelmiin päihteiden kanssa. Tästä seurasi hänelle mielenterveysongelmia ja lopulta hän sai Yleltä potkut 2017 parkkihallissa tapahtuneen surullisen episodin jälkeen saatuaan jo aiemmin useita varoituksia.
Potkujensa jälkeen Suominen toimi freelancerina. Hän heinäkuussa 2024 hän ei löytänyt ongelmilleen enää ulospääsyä. Hän teki itsemurhan hyppäämällä junan alle pari päivää ennen Pariisin olympiakisojen alkua.
Klingan muut suosikit Urheiluruudun kaikkien aikojen parhaista ankkureista ovat Juha Jokinen ja Laura Ruohola. Jokinen työskenteli Ylellä 1960-luvulta 1990-luvun alkuun. Ruohola 1990-luvulta vuoteen 2005.
































