Slovenialainen Igor Medved aiheutti Suomen olympiajoukkueessa helmikuussa melkoisen kohun, kun hänet lähetettiin kisoista pois alkoholinkäytön takia.

Kukaan ei ole kertonut, mitä Medvedin tapauksessa tarkalleen tapahtui. Se kuitenkin varmistui, ettei Medved jatka tehtävissään.

Mäkihypyn kaksinkertainen olympiavoittaja Toni Nieminen toteaa Atleetin Lumiukot-ohjelmassa, että Medvedin työn jälki näkyy Suomen joukkueessa tämän kauden menestyksissä. Antti Aalto ja Niko Kytösaho palauttivat suomalaiset mäkihypyn maailmancupissa palkintosijoille 12 vuoden tauon jälkeen.

– Mä olen sitä mieltä, että on väkisinkin ollut se osuus. Jokin uusi asia on tullut tekemiseen, että on parannettu noin paljon. Kaikki kumpuaa kesällä tehdystä työstä, kun Igor oli mukana, ja asioita on tehty oikein, Nieminen toteaa.

– En miestä kauheasti tuomitsisi. En tiedä, mitä siellä on tapahtunut, mutta kaikkien näiden koukeroiden jälkeen jotainhan siellä on tapahtunut, Nieminen jatkaa.

Medvedin apuvalmentajana toiminut Lasse Moilanen jatkaa päävalmentajana. Nieminen pitää ratkaisua oikeana.

– Liputan sen puolesta, että suomalainen pitää olla. Jos katsotaan viimeaikaisia tuloksia, niin turha voittavaa kokoonpanoa on mennä vaihtamaan.

– Hän on ollut mukana maajoukkuetason tekemisessä. On nähnyt, mistä menestys on tullut. Viimeiset kilpailut puhuvat puolestaan, Nieminen lisää.

Katso Lumiukot tästä ja seuraa Atleetin ohjelmia YouTube-kanavalta sekä Alfa TV:stä:

LUE MYÖS: Hiihtomiesten yhteiskuva hämmentää – ”Rakkaussuhde” (UrheiluAreena.fi)