Espanjan taitoluistelun olympiaedustaja Tomas-Llorenc Guarino Sabate on paininut tekijäoikeuskiistan kanssa. Ratkaisu on nyt lähellä.

Sabate on esiintynyt tällä kaudella Minions (suomeksi Kätyrit)-animaatioelokuvasarjan musiikin säestämänä. Espanjalaisurheilija on käyttänyt elokuvan hahmojen inspiroimaa asustetta keltaista t-paitaa ja sinisiä haalarihousuja.

Sabate puhui maanantaina, ettei hän voisi esiintyä tutulla koreografilla Milano-Cortinan olympialaisissa, koska tekijäoikeuksia hallussaan pitävä Universal Pictures ei ollut antanut lupaa Minions-elokuvien musiikin käyttöön. Tiistaina urheilija kuitenkin kommentoi tilanteen olevan parempi.

Universal saattaisi muuttaakin mielensä musiikin käytön suhteen. Sabate kertoi medialle lähettäneensä musiikkipyyntönsä kansainvälisen taitoluisteluliiton järjestelmään viime vuoden elokuussa ja täyttäneensä kaikki vaatimukset.

– Iso kiitos kaikille, jotka jakoivat, tykkäilivät ja tukivat päivitystäni. Teidän ansiosta Universal Studios antoi luvan oikeuksiin erikoistapauksessa. Muutamia asioita on vielä ratkaisematta, mutta olemme lähellä onnistumista! Kiitos siitä kuuluu teille, Sabate kommentoi fanejaan kiitellen BBC:n mukaan.

Sabate kilpailee Milanossa miesten taitoluistelun lyhytohjelmassa. Jos hän ei voi esiintyä alkuperäisellä koreografiallaan, vaihtoehtoinen ratkaisu voisi olla BBC:n mukaan australialaisen Bee Gees -klassikkoyhtyeen musiikin käyttö. Sabate esiintyi tällä rutiinilla kaudella 2024-25.

Milano-Cortinan olympialaiset käynnistyvät perjantaina 6.2. Joissakin lajeissa kuitenkin kilpaillaan jo ennen varsinaista avauspäivää.

LUE MYÖS: Olympiapomo teki IL:lle tylyn huomion Kerttu Niskasesta (UrheiluAreena.fi)