Jääkiekon SM-liigassa koetaan historiallinen tapahtuma 5. helmikuuta. Tuolloin Jokerit ja HIFK kohtaavat ulkoilmaottelussa Helsingin Olympiastadionilla. Yleisön kiinnostus on ylittänyt odotukset.

Suomessa on noin 100 000 lasta, joilla ei ole mahdollisuuksia harrastuksiin. IceHearts pyrkii tekemään harrastuksen mahdolliseksi kaikille lapsille.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Jokereiden toimitusjohtaja Keijo Säilynoja vahvisti keskiviikkona kaupaksi menneen 35 370 lippua. Myymättömiä lippuja on jäljellä 100 kappaletta ja mahdollisesti luvassa on lisää lippuja näkörajoitteisille paikoille alimmille riveille.

Säilynoja ja HIFK:n toimitusjohtaja Jukka Valtanen vahvistivat, että Talviklassikosta pyritään tekemään perinne. Mikäli tapahtuma järjestetään ensi kaudella, tulee järjestelyistä vastaamaan HIFK.

– Tosi nastaa on ollut tehdä Jokereiden kanssa työtä, kommentoi Valtanen.

– Tosi positiivistä. Ollaan järjestelyiden suhteen aikataulussa, kertoi Säilynoja.

Talviklassikossa tehdään jääkiekko-otteluiden yleisömäärässä uusi Pohjoismaiden ennätys. Euroopan ennätys tehtiin viime toukokuussa Saksan Gelsenkirchenissä, missä MM-kisojen avausottelua Schalken jalkapallostadionilla seurasi paikan päällä lähes 80 000 katsojaa.

Talviklassikko-ottelu on suuri elämys myös Jokereiden ja HIFK:n pelaajille. Keskiviikkona Jokereiden ja HIFK:n kapteenit Ossi Väänänen ja Ville Peltonen tutustuivat tulevaan peliareenaan lumikolan avulla. Työtä räntäsateessa riittikin, kun Olympiastadionin kaukalo oli lumen peitossa.

– Kyllä tänä talvena on lumilapion ja kolan kanssa tullut touhuttua. Tuttua puuhaa, naureskeli Peltonen.

– Joukkue on innoissaan. Hyvä fiilis, eikä haittaa vaikka lunta tuliskin matsin aikana. Katotaan sitten, vedetäänkö ristikolla, pleksillä vain ilman, kommentoi Peltonen itse ottelusta.

Väänäsen mukaan tapahtumaa odotetaan vesi kielellä Jokereissakin.

– Tästä on puhuttu kuukausien ajan. Pelit on menneet viime aikoina ihan kivasti ja fiilis on joukkueessa hyvä, kertoi Väänänen.

Ennen talviklassikkoa Jokerit ja HIFK kohtaavat vielä kahdesti, kun Jokerit valitsi HIFK:n vastustajakseen tammikuun tasauksessa.

– Ei ollenkaan pahitteeksi. Aina nää on olleet kiihkeitä pelejä, kommentoi Peltonen, jota paikallisotteluiden ”ylitarjonta” ei haittaa.

Talviklassikon yleisömäärään ”tammikuun tasaus” ei vaikuta, mutta ylimääräiset Jokereiden ja HIFK:n ottelut eivät välttämättä tule olemaan yleisömenestyksiä. Edellisessä HIFK:n hallissa pelatussa Jokerit-ottelussa katsomo ei täyttynyt. Jokerit ja HIFK kohtaavat viikon sisällä kolme kertaa, eikä ole ihme, että idea on saanut osakseen paljon kritiikkiä. ”Yleisön vastaanottokyky on rajallinen”, kuten klassinen sanonta kuuluu.

Joka tapauksessa Talviklassikko-ottelu on loistava idea ja toivottavasti siitä saadaan perinne. Toivottavasti SM-liiga myös luopuu ”Tammikuun tasauksistaan”. Runkosarja on muutenkin turhan pitkä ja viisi paikallisottelua riittää kauden aikana.

Tapahtuman klassikkohengen mukaisesti Jokerit ja HIFK pelaavat retropaidoissa. Ottelun jälkeen paidat huutokaupataan ja tuotto lahjoitetaan IceHearts ry:n hyväksi.

Kirkkoherra Ilkka Turkan perustama Icehearts on toimintamalli, joka on kehitetty ennaltaehkäisemään syrjäytymistä ja edistämään hyvinvointia. Icehearts on työväline ja yhteistyökumppani kunnan peruspalveluille. Iceheartsin tavoitteena on ennaltaehkäistä syrjäytymistä, edistää sosiaalisia taitoja ja luoda lapsille pitkäkestoinen ja turvallinen aikuisen läsnäolo läpi kasvun nivelvaiheet.

LUE MYÖS: Arttu Wiskari haukkui NHL-seuran logon lyttyyn: “Näyttää, että olisin tehnyt kännissä 12-vuotiaana kuviksen tunnilla” (Atleetti.fi)