Kimmo Muurinen ja Tuukka Kotti pelasivat ”alamittaisina isoina miehinä tiensä Susijengin kannattajien sydämiin viime vuosikymmenellä. Perinteet jatkuvat, sillä nuoresta iästään huolimatta jo neljä vuotta Susijengissä pelannut Mikael Jantunen, 22, kanavoi Kotin ja Muurisen ikiaikaisia vahvuuksia EM-näyttämöillä nyt ensimmäistä kertaa urallaan.

Jantunen on tänä päivänä yhtä vahva osa Susijengin pelillistä identiteettiä kuin Muurinen tai Kotti olivat runsas vuosikymmen sitten. Erityisesti Markkasen ollessa sivussa maajoukkuepeleistä vuosien 2019–21 aikana Jantusen levypallopelaaminen, sisäpuolustaminen ja kyky pistää pallo koriin vanhan koulun herrasmiesliiton arvojen mukaisilla tukijalkaliikkeillä olivat joukkueelle elintärkeitä.

– Neljä vuotta tässä on oltu mukana. Välillä se tuntuu pitkältä ajalta, mutta sitten ei tarvitse katsoa kuin Shawniin (Huff), joka on ollut mukana 18 vuotta. Kyllä minä voin ihan hyvin kokemuksen syvällä rintaäänellä joskus Mirolle (Little) jotain sanoa, mutta onneksi tuolla on vielä minua vanhempia kavereita mukana.

Neljän maajoukkuevuotensa aikana 35 miesten maaottelua pelannut Jantunen on päässyt viimeisen kahden vuorokauden aikana aistimaan aikuisten arvokisatunnelmaa ensimmäistä kertaa elämänsä aikana.

– Onhan tämä hienoa. Karsintapelitkin ovat hienoja, mutta on ihan makeaa olla samalla areenalla ja hotellissa NBA:n arvokkaimman pelaajan (Nikola Jokic) ja monien Euroliiga-pelaajien kanssa, Jantunenhymyilee.

– Nyt ei pelata enää mahdollisuudesta pelata kisoissa, vaan pelataan sijoituksista ja voitoista kisoissa. Innoissani lähden jengin kanssa voittamaan jokaista peliä yksi peli kerrallaan.

Susijengin kisaurakka käynnistyy alkuiltapäivällä, kun viikko sitten MM-karsintaottelussa Tampereen Nokia Arenalla hävinnyt Israel hakee revanssia suomalaiskollegoistaan. Päivä vain ja peli kerrallansa, Jantunen kuvailee.

– Me luotetaan omaan toimintaan ja keskitytään omaan tekemiseen. Onhan näitä maaotteluita pelattu samalla asenteella jo vuosikausia. Kai tässä jossain vaiheessa pieni jännitys iskee, mutta sitten nautitaan siitäkin kokemuksesta.

Susijengi ja Israel aloittavat EM-urakkansa tänään Prahan O2 Arenalla. Ottelu käynnistyy kello 15.00 Suomen aikaa.

Lähde: Koripalloliiton tiedote
Kuva: FIBA

Lue myös: Lauri Markkasen murjoma Israel janoaa revanssia Susijengistä – kova vahvistus EM-kisoihin

Lue myös: Nyt jysähti – Lauri Markkanen on kaupattu NBA:ssa!

LUE MYÖS: Lotta Harala löysi ”ilon ja valon” elämäänsä – poseerasi rakkaansa kanssa (UrheiluAreena.fi)