Edon Maxhuni, 26, teki täksi kaudeksi sopimuksen Ranskan suurseuroihin lukeutuvan SIG Strasbourgin kanssa. Strasbourg on jälleen yksi askel eteenpäin Maxhunin nousujohteisella uralla.

Maxhuni aloitti ammattilaisuransa kaudella 2019 Gran Canarian kakkosjoukkueesta. Sen jälkeen takamies on ottanut urallaan järkevän kokoisia askeleita, kun hän on pelannut Virossa Pärnussa, Hollannissa Den Boschissa, Saksan Bundesliigaa Merlins Crailsheimissa sekä viime kaudella Ranskan ProA:ta Le Portelissa.

Täksi kaudeksi Maxhunilla pysyi maa samana, mutta seura vaihtui Strasbourgiksi. Samalla Maxhuni sitoutui ensimmäistä kertaa urallaan kahden vuoden sopimukseen.

– Viime kauden jälkeen ensimmäistä kertaa urallani mietin, että olisi kiva jatkaa samassa liigassa myös seuraavalla kaudella. Strasbourgilta tuli sopimustarjous, joka vaikutti kaikin puolin hyvältä. Se on taas yksi steppi eteenpäin, kun miettii seuran kokoa. Seura on isompi, puitteet ovat isommat ja seuralla on isot suunnitelmat tulevaisuutta ajatellen, jotka sopivat minulle hyvin, Maxhuni avaa siirtonsa taustoja.

– Kahden vuoden sopimus antaa vähän rauhaa eikä koko ajan tarvitse pelata ensi kauden pelipaikkansa vuoksi. On kiva, ettei se ole tuolla takaraivossa kolkuttelemassa, Maxhuni jatkaa.

Parin edelliskauden joukkueissa Maxhuni on alkukauden aikana ottanut kiistattoman ykköstakamiehen roolin itselleen ja hän on tehnyt saman myös Strasbourgissa. Hän on saanut vastuuta yli 24 minuuttia ottelua kohden ja on ollut yksi joukkueen tehokkaimmista pelaajista 12,3 pisteen, 1,2 levypallon ja 4,2 syötön keskiarvoilla.

– Kun tein tänne sopimuksen, niin tiesin minulla olevan iso rooli tarjolla. Seura kertoi keskusteluissa haluavan minut aloittavaksi takamieheksi. Pelipaikka pitää aina kuitenkin ansaita eikä se ole mikään itsestäänselvyys. Joka päivä pitää treeneissä näyttää, että on pelipaikkansa arvoinen, muistuttaa Maxhuni.

– Tähän mennessä on ollut hyvä fiilis. Saan valmentajilta paljon vastuuta ja saan pelata omalla rytmilläni sekä vahvuuksillani ja sillä tavalla, joka on minulle paras. Valmentajat antavat luottoa ja saan tehdä kentällä virheitä eikä se vaikuta peliini, Maxhuni jatkaa.

Strasbourg on aloittanut kautensa neljällä voitolla ja neljällä tappiolla. Ennen viikonlopun pisteen tappiota Le Portelille, Strasbourg oli voittanut kolme ottelua peräkkäin. Joukkueen peli onkin ottanut askeleita eteenpäin jo alkukauden aikana.

– Alkukaudesta minulla oli pieniä loukkaantumisia, mutta sen jälkeen olemme pelanneet viime pelit ihan hyvin. Meillä on aika uusi joukkue, mutta olemme saaneet kemiat toimimaan jo aika nopeasti.

Lähde: Koripalloliiton tiedote
Kuva: FIBA

Lue myös: Tappara hankki NHL:ssä yli 400 ottelua pelanneen järkäleen

Lue myös: Jokerit rysäytti yllätyshankinnan

LUE MYÖS: Johanna Matintalo astui esiin – nainen ei halunnut valehdella (UrheiluAreena.fi)