Suomen miesten koripallomaajoukkueen päävalmentajaLassi Tuovion nimennyt 22 pelaajaa kesän MM-kisaleirille. Pelaajista 12 valitaan lopulta MM-kisoihin, joissa Suomi pelaa alkusarjansa ja jatkosarjansa Japanin Okinawalla.

Tässä vaiheessa lienee jo selviö, että Utah Jazzin NBA-pelaajaLauri Markkanenon mukana lopullisessa MM-ryhmässä. Muista lopullisen joukkueen pelipaikoista kilpailu on sen sijaan kovaa. Maajoukkue on kokenut nuorennusleikkauksen, kun moninkertaiset arvokisakävijätPetteri KoponenjaShawn Hufflopettivat uransa.

– Meillä on joukkueessa positiivinen sisäinen kilpailutilanne ja sopiva sekoitus arvokisaveteraaneja ja haastajapelaajia, jotka lähtevät kilpailemaan paikoista MM-joukkueessa, kommentoi Suomen joukkueen päävalmentaja Lassi Tuovi Koripalloliiton tiedotteessa,

Ennen MM-kisoja Suomi pelaa neljä harjoitusottelua. 4. elokuuta vastassa on Liettua Tampereen Nokia-areenalla ja keskiviikkona 9. elokuuta Viro Espoon Metro-areenalla.

Liettuaa vastaan Suomi pelaa uudelleen 14. elokuuta Klaipedassa. 16. elokuuta Riiassa Suomi kohtaa Latvian.

MM-kisojen avausottelussaan Okinawalla Suomi kohtaa Australian 25. elokuuta. Japania vastaan Suomi pelaa 27. elokuuta ja Saksaa vastaan 29. elokuuta.

Lohkosta jatkoon pääsee kaksi parasta. Jos Suomi ei pääse kahden parhaan joukkoon, on Susijengillä vielä edessään kaksi MM-kisaottelua, joissa panoksena on olympiakarsintapaikka.

Susijengi MM-kisaleirillä

Max Besselink, Belfius Mons-Hainaut (BEL)

Perttu Blomgren

Daniel Dolenc, BC Mazeikiai (LTU)

Federiko Federiko, Pittsburgh (NCAA)

Jacob Grandison

Shawn Hopkins

Mikael Jantunen

Henri Kantonen

Severi Kaukiainen, Karhu Basket, Kauhajoki

Aatu Kivimäki, Tigers Tübingen (GER)

Miro Little, Baylor (NCAA)

Alexander Madsen

Lauri Markkanen, Utah Jazz (NBA)

Edon Maxhuni

Alex Murphy

Lassi Nikkarinen, Helsinki Seagulls

Olivier Nkamhoua, Michigan (NCAA)

Topias Palmi

Remu Raitanen

Sasu Salin, Lenovo Tenerife (ESP)

Ilari Seppälä, Saint-Chamond (FRA)

Elias Valtonen, BAXI Manresa (ESP)

Lue myös:NBA-tähti Miles Bridges sai uuden mahdollisuuden – Viime kausi jäi kokonaan väliin

TekstiOtto Palojärvi

LUE MYÖS: UC:ssa täyslaidallinen Krista Pärmäkosken käytöksestä – ”Kiukutteleva teini” (UrheiluAreena.fi)