Ennen Susijengin virallisen leirityksen alkua Suomen maajoukkuepelaajille on organisoitu omatoiminen harjoitusjakso, joka toimii ns. Open Gym -periaatteella. Susijengiläiset, haastajamaajoukkueen sekä 20- ja 18-vuotiaiden maajoukkueiden pelaajat ovat Open gymissä päässeet harjoittelemaan Susijengin apuvalmentajien sekä fysiikkavalmentaja Jussi Hirvosen johdolla.

Hirvosen käyttäessä ammattitaitoaan verryttelyjen, juoksu- ja fysiikkaharjoitusten vetämiseen mukana on myös vähintään yksi Susijengin apuvalmentajista. Myös haastajamaajoukkueen valmennuksessa toimivat Ari Tammivaara ja Lassi Tuovi sekä naisten päävalmentajana aloittanut Pekka Salminen sekä Jukka Toijala ovat vaihdelleet vetovastuuta kesän maajoukkuemenojensa mukaan.

Susijengin toiminnassa omatoiminen harjoittelujakso on tuttu jo aiemmilta vuosilta. Tänä vuonna mukana harjoituksissa on ollut entistä enemmän pelaajia nuorten maajoukkueista.

– Susijengin lisäksi paikalla on ollut universiadiryhmän jätkiä sekä 20- ja 18-vuotiaiden maajoukkueryhmän pelaajia, kun heillä on ollut vapaata omista leirityksistään. Nuorille pelaajille on hyvä, että näkee millä tasolla ammattipelaajat harjoittelee, sanoo Susijengin apuvalmentajiin kuuluva Toijala.

– Susijengissä on huippuesimerkkejä siitä, että millä tavalla maajoukkuetason jätkät harjoittelee. Hyvä juttu nuorille jätkille, että pääsevät seuraamaan vierestä ja ottamaan esimerkkiä, koska susikonsepti perustuu siihen, että pelaajat pystyvät siirtymään helposti joukkueesta toiseen.

Open Gymissä yksilö on keskiössä ja kokeneemmalle kaartille se tarjoaa mielekkään tavan laittaa itsensä kuntoon maajoukkueleiritystä varten.

– Open Gym on äärimmäisen hieno idea, jossa maajoukkuepelaajilla on mahdollisuus aloittaa kunnon harjoittelu jo ennen Susijengin virallista leiritystä. Esimerkiksi ”Jammulle” (Jamar Wilson) todella hyvä juttu, että pääsee olemaan pari kolme viikkoa meidän mukana. Helpompi lähteä liikkeelle, Toijala kommentoi.

Nuorten maajoukkuepelaajien osallistuessa laajasti harjoituksiin, on niissä nähty kenties väläyksiä tulevaisuudesta. Helsingissä järjestetyissä harjoituksissa koettiin kesäkuussa mm. tilanne, jossa parketilla viiletti samanaikaisesti neljä yli 210 sentin mittaan kasvanutta nuorukaista.

– Taitaa olla ainutkertainen tilanne Suomen koripallohistoriassa. Kaikki neljä ovat vielä nuoria jätkiä, joten edessä on aika mielenkiintoiset tulevaisuudennäkymät, päättää Toijala.

Susijengin virallinen valmistautumisjakso käynnistyy 20. heinäkuuta, kun maajoukkue kokoontuu ensimmäiselle leiriviikolleen Susi Training Centeriin, Kisakallion Urheiluopistolle.

Lähde: basket.fi

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)