Tenniksen maailmanlistalla toiseksi keikahtanut serbitähti Novak Djokovic loistaa näillä näkymin poissaolollaan Yhdysvalloissa maaliskuussa pelattavista ATP Masters-turnauksista.

Djokovic ei ole ottanut koronarokotusta, joten ainakin tällä hetkellä voimassa olevat maahantulosäännöt estävät häntä matkustamasta Yhdysvaltoihin.

Australian avointen aikoihin tammikuussa samasta syystä myrskyn silmässä ollut Djokovic vahvistaa asian Twitter-tilillään. Djokovic on saanut Yhdysvaltain tartuntatautivirasto CDC:ltä vahvistuksen siitä, että maahantulosääntöihin ei ole odotettavissa muutoksia.

– Tiesin, että todennäköisesti en pystyisi matkustamaan, Djokovic kuittaa Twitterissä.

Yhdysvaltain ATP Masters-turnaukset pelataan maaliskuussa Indian Wellsissä ja Miamissa.

Lue myös:Kultaa! Santeri Kiiveri teki huikeaa suomalaishistoriaa Pekingissä

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)