Lapuan Korikobrien vaikea alkukausi sisälsi valmentajanvaihdoksen, amerikkalaispelaajien vaihdoksia sekä tukun loukkaantumisia, mutta keskitalven aikana pohjanmaalaiset ovat löytäneet rytminsä. Viimeisestä neljästä kotiottelustaan kolme voittaneiden Korikobrien takamies Jussi Turja, 24, kertoo joukkueensa pelaavan nyt aivan eri ilmeellä kuin alkukaudella.
EuroChallengen 16 parhaan joukkoon edennyt KTP-Basket sai tuta joulun välipäivinä Korikobrien nykytehon kaatumalla Lapualla pistein 78–76, ja vuoden 2014 toisessa kotiottelussa Korikobrat osoitti vaarallisuutensa uudelleen kotivoitolla Teemu Rannikon Katajasta.
Korikobrien peliteho ja taisteluilme on jotain aivan muuta kuin alkukaudella, jolloin joukkue aloitti runkosarjansa seitsemällä perättäisellä tappiolla.
Toista liigakauttaan pelaavan lapualaiskasvatin Jussi Turjan mukaan Kobrien hyvä talvivire on pitkän kehityskaaren perua: pelaajat ovat palautuneet hiljalleen loukkaantumisistaan, uuden päävalmentajan Derrick Craytonin ote on vankka ja joulukuussa vakiintunut amerikkalaistrio Lawrence Kinnard-Jesse Perry-Kyle Fogg on suoritustasoltaan liigan parhaita.
– Taktisesti juuri mikään ei ole muuttunut alkukaudesta, mutta Derrick (Crayton) on saanut puristettua tästä joukkueesta irti sekä taito- että asennepuolella kaiken tarpeellisen, Turja miettii.
– Loka-marraskuussa meille tuli aika paljon tiukkoja tappioita, mutta nyt olemme onnistuneet kotikentällä hakemaan muutaman ison voiton, mikä on elintärkeää sekä itseluottamuksen että sarjataulukon kannalta.
Amerikkalaiskolmikko Kinnard-Perry-Fogg on ollut parhaimmillaan jopa lyömätön ja vapauttanut kosolti korintekomahdollisuuksia Korikobrien suomalaisjaostolle.
– Suomen talvi on ollut aikamoinen shokki amerikkalaisillemme, mutta ei se kentällä näy. He ovat päivästä toiseen ensimmäisenä salilla ja ovat ihan liigan kärkeä asennepuolella. Heidän kanssaan on ilo pelata.
”Itseluottamus on kasvanut”
´Vanhasta´ iästään huolimatta Turjalla on meneillään vasta toinen kausi pääsarjassa.
Turja ehti tahkota monta vuotta divaria lapualaispaidassa ja piipahtaa jopa USA:ssa yliopistokentillä, kunnes liigapaikka avautui lapualaisille takaoven kautta kesällä 2012. Viime keväänä Turja palkittiin Korisliigan vuoden tulokkaana, ja tällä kaudella hän on pussittanut jopa 10,0 pistettä ottelua kohden.
– Taidollisesti tuskin olen merkittävästi viime kautta edellä, mutta viime kausi meni vielä minun osaltani opetellessa, miten tässä liigassa pärjätään, Turja pohtii.
– Itseluottamus on kasvanut sen verran, että saan palloa enemmän koriin silloin, kun vapaa heittopaikka tulee. Yhdessä kaudessa on niin monta peliä, että uusia tilaisuuksia tulee aina jos välillä tulee kehnompi peli.
Turja on ainoa jäljellä oleva rotaatiopalanen Samuel Haanpään johtamasta viime kauden Kobra-joukkueesta. Joukkueen lähes täydellinen uudistuminen viime kauden jälkeen sekoitti ymmärrettävästi pakkaa alkukaudesta, mutta hiljaa hyvä tulee.
– Koko ajan me löydetään paremmin toisemme. Esimerkiksi Cedu (Latimer) on parantanut otteitaan pitkin kautta ja viime peleissä hän on pelannut todella hyvin. Nyt olemme saaneet pelin luistamaan kotikentällä ja seuraavaksi on saatava vieraskentällä sama meno päälle.
Kuun taitteessa taso mitataan
Pudotuspeleistä puhuminen on vielä ennenaikaista, kun Korisliigan runkosarjaa on vielä puolet pelaamatta ja lapualaiset ovat yhä Lappeenrannan, Kouvojen ja Korihaiden kanssa Korisliigan pohjanelikossa.
Lapualla kuitenkin tiedostetaan Kobrien joukkueen potentiaali, ja halu pudotuspeliviivan yläpuolelle on kova.
– Yksikään joukkue ei pelaa tätä liigaa taistellakseen tippumista vastaan. Pudotuspeleissä pitää tähtäin olla ehdottomasti enkä näe mitään syytä, miksi emme olisi tarpeeksi hyviä pelataksemme siellä, Turja uhkuu.
– Keskiviikkona meillä on elintärkeä kotipeli Kouvoja vastaan, jonka jälkeen vastaan tuleekin parin viikon sisään Honkaa, Pyrintöä, Kauhajokea, Biisoneita ja KTP:ta. Niissä peleissä meidän tasomme mitataan.































