Unkarin kansainvälinen sulkapalloturnaus käynnistyy pääkaupunki Budapestissa huomenna torstaina. Suomalaisia turnauksessa on mukana peräti kymmenen.
Budapestiin matkaavat Kalle Koljonen, Anton Kaisti, Henri Aarnio, Joonas Korhonen Mika Köngäs, Marko Pyykönen, Pekka Ryhänen, Jesper von Hertzen, Sonja Pekkola sekä Jenny Nyström. Köngäs ja Korhonen aloittavat miesten kaksinpelit karsinnoista torstaina. Muuten suomalaisten ottelut alkavat suoraan pääsarjasta perjantaina.
Joonas Korhonen (mrank 397) kohtaa karsintojen ensimmäisellä kierroksella bulgarialaisen Mihael Mihaylovin (mrank 1017). Korhosen ottelu avaa turnauksen suomalaisten osalta torstaina klo 11.20 Suomen aikaan.
– Unkari on tosi mukava paikka. Viime kisasta on jo jonkin verran aikaa ja paljon on ehtinyt oppimaan tässä välillä. Kiva päästä mittaamaan taitoja kisatilanteeseen, kuvailee Korhonen Sulkapalloliiton tiedotteessa.
Mika Köngäs (mrank 451) saa vastaansa karsintojen ensimmäisellä kierroksella tanskalaisenJeppe Bruun Christensenin (mrank 1352).
– Innolla lähden kisaamaan pienen tauon jälkeen. Torstaina on kova karsintapäivä tiedossa. Peli on tuntunut treeneissä hyvältä ja lähden pelaamaan omaa peliäni, Köngäs kommentoi.
Perjantaina pääsarjassa paljon suomalaisotteluita
Miesten kaksinpelissä pääsarjan avauskierroksella Henri Aarnio (mrank 217) kohtaa Skotlannin Matthew Carderin (mrank 304). Miehet ovat kohdanneet kahdesti aiemmin ja voitot ovat tasan 1-1.
Kalle Koljonen on turnauksessa seitsemänneksi sijoitettuna ja hänen vastustajansa selviää kun karsinnat on käyty.
– Oon ollu Unkarin kisassa kaksi kertaa aiemmin pelaamassa ja kummatkaan kerrat eivät ole sujuneet kovin hyvin. Koitetaan nyt tällä kertaa puristaa. Välieräpaikka on vähintään tavoitteena, kertoi Koljonen.
Myöskin Anton Kaistin (mrank 183) vastustaja selviää vasta karsintojen jälkeen. Kaisti uskoi saavansa vastaan karsintojen ykkössijoitetun tanskalaisen Kasper Dinesen, mutta Dinesen nostettiinkin pääsarjaan suoraan, jolloin vastustaja ei ole ainakaan hän.
– Kausi ei oo tähän asti sujunu toivomusten mukaan, mutta katsotaan miten peli sujuu nyt kun lähden Unkariin, Kaisti pohti.Sonja Pekkola (mrank 180) saa naisten kaksinpelissä vastaansa Unkarin Daniella Gondan(mrank 211).
Miesten nelipelissä parina pelaavat Mika Köngäs ja Jesper von Hertzen (mrak 218). Avauskierroksella he saavat vastaansa itävaltalaiset Wolfgang Gnedtin ja Rüdiger Gnedtin(mrank 261). Marko Pyykönen ja Pekka Ryhänen (mrank 174) kohtaavat ensimmäisellä kierroksella karsinnoista nousseen parin.
Naisten nelinpeliparilla odotukset korkealla
Naisten nelipelissä parina pelaavat Jenny Nyström ja Sonja Pekkola (mrank 599) saavat avauskierroksella vastaansa tanskalaiset Line Noegaardin ja Nanna Vestergaardin (mrank 799).
– Unkarin turnauksessa oon ollu mukana muutaman kerran ja siellä oon pärjännyt ihan hyvin. Hyvillä mielin myös tänä vuonna sinne ja oon innoissani, koska nyt ei ole ollut kisoja pariin viikkoon, kertoi Nyström.
– Paikat on pysyneet hyvin kunnossa ja treenit on sujunut hyvin. Myös Jennyn kanssa on pelit sujuneet hyvin yhteen. Naisten nelinpelissä päästään ottamaan revanssimatsi meidän ensimmäisiä liigavastuksia vastaan. Oon siitä innoissani, sillä päästään näyttämään mitä osataan, Pekkola kuvaili.
Sekanelinpelissä turnauksen kolmoissijoitetut ovat Henri Aarnio ja Jenny Nyström (mrank 108). He aloittavat suoraan pääsarjan toiselta kierrokselta, jonka vuoksi vastustaja selviää vasta ensimmäisen kierroksen jälkeen.
Marko Pyykönen yhdessä virolaisen parinsa Karoliine Höimin kanssa ovat turnauksessa neljänneksi sijoitettuna sekanelipelissä. He aloittavat myös suoraan toiselta kierrokselta.
Sekanelipelissä parina pelaavat Sonja Pekkola ja Pekka Ryhänen (mrank 254) kohtaavat pääsarjan avauskierroksella Tanskan Philip Seerupin ja Irina Amalie Andersenin (mrank 383).






























