Monika Mikkola sijoittui seitsemänneksi olympiapurjehduksen maailmancup-osakilpailussa Hollannin Medemblikissä. Hän oli sunnuntain Laser radial -mitalilähdössä neljäs.
– Tein regatassa paljon virheitä, mutta mitalilähtöön pääseminen maailmancupissa on aina kivaa, Mikkola kommentoi.
Tuula Tenkanen ei yltänyt 10 parhaan mitalilähtöön, mutta kohensi sijoitustaan kokonaistilanteessa voittamalla viimeisen lähdön sunnuntaina (sijoista 11 eteenpäin sijoittuneille). Tenkasen lopullinen sijoitus oli 13:s.
– Kisa oli minulle vaikea, enkä onnistunut taktisesti. Oli kuitenkin kiva päättää kilpailu yhteen hyvään lähtöön. Seuraavaksi treenaan pari viikkoa Hollannin Scheveningenissä, ja sen jälkeen vietän muutaman viikon kotimaassa ennen lähtöäni Japaniin, Suomea Tokion olympialaisissa edustava Tenkanen sanoo.
Lähde: Suomen Purjehdus ja Veneily ry:n tiedote
Kuva: Martin Gahmberg / Suomen Purjehdus ja Veneily ry

































