Essi Hasu ja Anniina Parkkinen ottivat beach volleyssa hienon turnausvoiton Koldingissa, Tanskassa. Loppuottelussa kaatui ruotsalaispari Camilla Nilsson/Tadva Yoken 2-0 (21-15, 21-15). Koldingissa pelattiin Pohjois-Euroopan lentopalloliiton NEVZA:n turnaus, johon osallistui voitokkaan suomalaisparin lisäksi pareja Ruotsista, Norjasta ja Tanskasta..
– Tämä oli meiltä ensimmäinen turnaus yhdessä ja nyt on kyllä ihan mahtava fiilis. Aika selkeät numerot finaaliin lopulta tulivat, vaikka ruotsalaiset olivat hyvä pari ja hyvä tämä pelikin oli molemmilta, Hasu sanoi Lentopalloliiton tiedotteessa.
– Ottelut ovat täällä muutenkin olleet todella tasokkaita. Eilen meillä oli hiukan vaikeuksia päästä kahdeksan joukkoon. Oltiin jo ratkaisuerässä 11-14 tappiolla, mutta se kääntyi meille 19-17. Aika rentoa peliä me ollaan pystytty pelaamaan.
Turnauksen joukkueissa oli maailmankiertueen pääsarjassa pelannut pari ja useita Euroopan kiertueella pelanneita joukkueita.
– Olosuhteet olivat täällä todella hyvät. Kaksi ensimmäistä päivää paistoi aurinko. Finaalipäivän aamuna satoi rankasti, mutta finaalissa oli taas jo parempi sää, Hasu kertoi.

































