Esteratsastaja Anna-Julia Kontiolla oli erinomainen viikonloppu Sveitsin Humlikonissa kolmen tähden kilpailuissa. Viikonlopun saldona oli sunnuntain 155 cm:n GP-luokassa kahdeksas sija Fardonilla ja lisäksi kolme hyvää sijoitusta muissa isoissa luokissa, joissa jaettiin maailmanlistan pisteitä.
– Aika oli tänään perusradalla pikkuisen tiukka. Lähdin alusta asti ratsastamaan suhteellisen reippaasti varmistaen, ettei meille tule aikavirhettä. Loppuradasta Fardonia alkoi ilmeisesti kutittamaan jokin, ja se ravisteli päätään ennen kahdeksatta estettä. Ohjaus ei ihan toiminut ja Fardon osui esteellä tolppaan. Muuten meillä olisi ollut puhdas rata, Kontio kertoi tiedotteessa.
– Se oli harmittava virhe, mutta olen tyytyväinen, että Fardon hyppäsi niin hyvin. Sen jälkeen meillä oli vielä muutamia linjoja jäljellä, ja lisäsin reippaasti vauhtia. Tiesin, ettei radalla ollut tullut monta nollaa, ja aika riitti sijoitukseen.
Kontio selvitti perusradan toiseksi nopeimpana 50 ratsukon joukossa. Uusintaan selvitti tiensä viisi, joista kolme hyppäsi sen puhtaasti. Voiton vei nopeimpana britti William Funnel ratsulla Billy Congo.
Torstaina Kontio oli Fardonilla hienosti kolmas päivän pääluokassa, 150 cm:n aikaratsastuksessa. Tällä hetkellä Kontio on suomalaisista esteratsastajista korkeimmalla sijalla maailmanlistalla, 94:s.
Ensi viikonloppuna Kontio kilpailee viiden tähden esteillä Lausannessa.
































