Snookerin MM-kisat ovat käynnissä Sheffieldin legendaarisessa Cruciblessa. Lajin ykköstähti Ronnie O’Sullivanin taival päättyi välierään.

O’Sullivan kohtasi välierässä kiinalaisen Zhao Xintongin. Lopulta kiinalainen oli vahvempi framevoitoin 17-7.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ottelu alkoi tasaisesti ensimmäisen jakson päättyessä tasan 4-4. Zhao vei toisen kuitenkin puhtaasti 8-0 ja karkasi voittoon. Kyseessä oli vasta neljäs kerta O’Sullivanin MM-uralla, kun hän häviää jakson kaikki neljä framea.

– Olisin vain halunnut pelata hyvin, mutta en pystynyt missään kohtaa mielestäni haastamaan häntä ja se oli pettymys. Olen ollut huono jo pitkän aikaa. Tuollaisia esityksiä on tullut aika usein viime aikoina, O’Sullivan manasi ottelun jälkeen.

O’Sullivanilta jäi näin peräti kahdeksas MM-titteli saavuttamatta. Zhao kohtaa finaalissa voittajan otteluparista Judd Trump-Mark Williams.

LUE MYÖS: Näkökulma: Aleksandr Ovetshkinille tyly kohtalo – sai mitä ansaitsi (KiekkoUutiset.fi)