Ammattinyrkkeilyn avoimen ylemmän kevyensarjan (63,5 kg) Euroopan mestaruustittelin viralliset haastajat Denis ”Tsingis Khan” Shafikov, 26, ja Giuseppe Lauri, 35, ottelevat EM-tittelistä Helsingissä 23.9.2011. Tapahtuma on saanut nimekseen ”Double Trouble” ja siinä tullaan iskemään kaksi Euroopan ammattinyrkkeilyliiton titteliottelua.

Illan pääottelussa on panoksena alemman raskaansarjan EBU-EU titteli ja toisessa pääottelussa isketään ylemmän kevytsarjan Euroopan mestaruudesta.

Suomen Juho Haapoja iskee vapaana olevasta EBU-EU tittelistä alemmassa raskaassa sarjassa saaden vastaansa itseään hieman nuoremman hallitsevan Ranskan mestarin Faisal Ibnel Arramin.

Ylemmän kevytsarjan Euroopan mestaruusottelu Shafikov vs Lauri oli alkuun tarkoitus iskeä Italiassa, mutta sitä jouduttiin siirtämään toistuvasti. Lopulta P3 Boxing sai ottelun Helsinkiin ja ottelupaikaksi valikoitui Helsingin jäähalli.

– Ottelun järjestämisessä oli tosiaan pieniä hankaluuksia ja ottelupaikka oli pitkään avoin. Hienoa, että EM-ottelu saatiin lopulta Helsinkiin, vaikka uskon, että Shafikov kukistaisi Laurin missä tahansa, aprikoi Pekka Mäki.

– Mielestämme Shafikov on todellinen maailmanluokan kyky ja nyt hänen pitää todistaa se kukistamalla kokenut Italian Giuseppe Lauri.

– P3 -iskijöistä suureen suosioon noussut Amin Asikainen voitti Euroopan mestaruuden vuonna 2006 Saksassa. Nyt Denisillä on mahdollisuus iskeä itsensä kertaheitolla Euroopan huipulle, manageri Pekka Mäki arvioi.

Shafikov on iskenyt urallaan 27 ottelua, voittoja on 26 ja niistä 15 tyrmäyksellä. Lokakuussa 2010 Shafikov otteli WBA-liiton Intercontinental-titteliottelussa ratkaisemattoman italialaisen Brunet Zamoran kanssa.Ottelu iskettiin Venäjällä.

Shafikov valmis mestariksi

Voittamattoman Shafikovin valmistautuminen EM–otteluun on sujunut hyvin. Ottelun siirtyminen on hieman vaikeuttanut kuntohuipun asettamista juuri otteluajankohdaksi, mutta tilanne on sama molemmille miehille.

Shafikov valmentajineen valmistautuu otteluun Pietarissa. Useita nyrkkeilijöitä maailman huipulle luotsannut valmentaja Alexander Zimin on hionut Shafikovin kunnon ja tekniikan huippuunsa ja sen pitäisi riittää Laurin voittamiseen. Myös ottelun taktinen puoli on tarkasti mietitty. Laurin vahvuudet ja heikkoudet on kartoitettu todella tarkasti ja tältä kartalta löytyy myös se polku, joka kulkemalla Shafikov voi nousta Euroopan mestariksi.

Lauri uhkuu voitontahtoa

Italian huippukokenut Giuseppe Lauri on voittanut 59 ottelustaan 52, niistä 31 tyrmäyksellä. Suomalaisista Lauri kukisti Ville Piispasen vuonna 2008 ja Juho Tolppolan 2009. Lauri on entinen Euroopan Unionin mestari, joka on otellut kolmesti aiemmin Euroopan mestaruudesta. Hän on käynyt urallaan lähellä MM – ottelua iskiessään vuonna 2002 WBO – liiton karsintaottelussa. Silloin entinen euroopan- ja maailmanmestari Junior Witter oli liian kova pala Laurille.

Helsinkiin Lauri saapuu vain hakeakseen vyön Italiaan. Lauri suorastaan uhkuu voitontahtoa, eikä usko, että nuoremmalla Shafikovilla olisi mitään erikoista reseptiä hänen kukistamisekseen.Lauri kertoi tunnelmistaan ja valmistautumisestaan EM –otteluun seuraavasti:

– Onneksi ottelupaikka ja -päivä saatiin viimeinkin sovittua. Suomessa otteleminen ei ole minulle mikään ongelma, olenhan otellut siellä aikaisemminkin menestyksekkäästi. Denis on hyvä nyrkkeilijä, mutta voitettavissa, Lauri toteaa rauhallisesti.

– Olen harjoitellut pitkään tätä ottelua varten Unkarissa, mutta ensi viikolla siirryn harjoittelemaan Italiaan Vareseen, jossa on harjoitussalini ja Maestroni, isäni. Isäni tulee piiskaamaan minut mestariksi, Italiassa on myös paljon hyviä nyrkkeilijöitä, jotka auttavat minua valmistautumaan otteluun Denisiä vastaan.

– Otteluun valmistautuminen tulee pitämään sisällään paljon otteluharjoituksia, joissa lopullinen ottelutaktiikka ja -tekniikka hiotaan sille tasolle, jolla Shafikov kaadetaan,Lauri valaisee.

– Oikeastaan on mahtavaa päästä ottelemaan taas Helsinkiin, uskon että minulla on siellä paljon kannattajia. Onnetar suosi minua Helsingissä viime kerralla, joten miksi ei nyt? Tulen aiheuttamaan Shafikovin uran ensitappion! kiteyttää Lauri loppuun

Molemmat iskijät janoavat Euroopan mestaruutta, sillä mestarina ottelijan tulot nousevat tuntuvasti ja matka kohden maailman huippua voi jatkua uudelta ponnahduslaudalta.

LUE MYÖS: Vankilasta vapautunut ex-kiekkoilija avautui uudesta elämästään – toimii nyt Kittilässä kiinteistönhoitajana (UrheiluAreena.fi)