Serena Williamsin ensimmäinen kaksinpeliottelu vuoden tauon jälkeen päättyi tappioon Wimbledonissa tiistaina. Yhdysvaltalaisveteraani taipui tenniskauden kolmannen Grand Slam -turnauksen ensimmäisellä kierroksella Ranskan Harmony Tanille.
Kamppailu kesti peräti kolme tuntia ja 10 minuuttia. Maailmanlistalla sijalla 115 majaileva Tan oli lopulta parempi lukemin 7-5, 1-6, 7-6.
– Tämä oli ilman muuta todella pitkä taistelu. Tänään annoin kaikkeni. Ehkä olisin voinut huomenna antaa enemmän. Ehkä viikko sitten olisin voinut antaa enemmän. Mutta tähän pystyin tänään, 40-vuotias Williams sanoi WTA-kiertueen verkkosivuilla.
Williams on voittanut 23 Grand Slam -titteliä kaksinpelissä. Tiistain tappio ei masentanut häntä.
– Tämä saa minut haluamaan hypätä harjoituskentälle, koska en pelannut huonosti ja olin niin lähellä. Kuka tahansa vastustaja olisi varmaan sopinut minun pelilleni paremmin.
Williams käänsi jo katseensa kauden viimeiseen Grand Slamiin.
– Kun pelaa kotona, varsinkin US Openisa New Yorkissa, missä voitin ensimmäisen Grand Slamini, niin se on todella erityistä. Motivaatio on korkealla parantaa ja pelata kotona, Williams totesi.
Lue myös:Hieno voitto – Emil Ruusuvuori paineli jatkoon Wimbledonissa
Lue myös:Rafael Nadal joutui tekemään töitä voiton eteen yli kolme ja puoli tuntia

































