100 metrin SE-mies Samuli Samuelsson on ottanut haltuunsa myös 150 metrin SE:n, kun hän tiistaina Leppävaaran stadionilla Espoossa rikkoi Viljami Kaasalaisen nimissä olleen tämän matkan ennätyksen ajalla 15,23.

Ikaalisten Urheilijoita edustava Samuelsson kohensi Kaasalaisen entistä ennätystä roimasti 0,29 sekuntia. Toiseksi sijoittunut Keski-Uudenmaan Yleisurheilun Oskari Lehtonenkin alitti entisen SE:n ajallaan 15,49.

Hyvävauhtisen kilpailun kolmas oli Porvoon Akilleen William Thor ajalla 15,86 ja neljäs hänen kaksoisveljensä Viktor Thor ajalla 15,95.

Samuelssonin uusi SE on tällä melko harvoin juostulla matkalla kansainvälisestikin hyvää tasoa ja sijoittuu maailman vuositilastossa 11:nneksi. Maailmanmestari Noah Lylesin juoksema kauden kärkiaika on 14,56.

100 metriäkin liikahti Samuelssonilta olosuhteisiin nähden hyvin 10,41, sillä satanen juostiin vastatuuleen, jonka voimakkuus oli 1,0 metriä sekunnissa. 150 metriä päästiin juoksemaan kevyeen myötäiseen 0,3 metriä sekunnissa.

100 metrilläkin kolme seuraavaa olivat Lehtonen ajalla 10,64 sekä Thorin kaksoset ajoin 10,71 ja 10,73.Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Santeri Kuusiniemi voitti miesten 110 metrin aitajuoksun ajalla 13,95 ja toiseksi sijoittui Kankaanpään seudun Leiskun Pyry Santahuhta, jonka aika oli 14,34.

Naisten 100 ja 150 metrin kilpailut voitti kotiradallaan juossut Espoon Tapioiden Anna Pursiainen. 100 metriä kulki kevyeen vastatuuleen 11,87 ja 150 metriä kevyeen myötätuuleen 17,65.

Pursiaisen seuratoveri Saara Keskitalo jakoi naisten 100 metrin aitajuoksun voiton virolaisen Diana Suumannin kanssa ajalla 13,29. Lisäksi Keskitalo voitti 150 metrin B-erän hyvällä ajalla 17,83,

Pursiaisen 150 metrin aika on Suomen kaikkien aikojen tilaston neljänneksi paras ja Keskitalon B-erässä juoksema aika kaikkien aikojen kahdeksanneksi paras.

Kilpailuiden suuryllättäjä oli toisen polven maajoukkueurheilija Enni Virjonen Turun Urheiluliitosta, joka oli 150 metrillä kolmanneksi nopein ajalla 18,04.

Virjosen tulos on Suomen kaikkien aikojen paras 19-vuotiaiden ikäluokassakin, vaikka hän on iältään vasta 16-vuotias. Hänen vanhempansa Tero Virjonen ja Petra Larm ovat molemmat edustaneet Suomen yleisurheilumaajoukkuetta.

Lähde: Urheiluliito tiedote

Lue myös:Mieletöntä tykitystä – Reetta Hurske aikavertailuun

Lue myös:Lotta Harala hyytyi – jäi kauas kauden parhaastaan

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)