TEHO Sport Suomen Cupin naisten loppuottelussa kohtaa sunnuntaina klo 19 F-liigan kärkikaksikko, kun PSS löi keskipäivän välierässä EräViikingit 4-3 ja perään TPS eteni sen vastustajaksi kaatamalla Classicin 7-3.
EräViikingit käväisi PSS:aa vastaan toisessa erässä toisessa kahdesti johdossa ensin Sofia Mittentagin ja sitten Daniela Westerlundin ohitettua maalivahti Arla Salon. Porvoolaisten Elina Hautojärvi kuitenkin vapautti Julia Turusen maalilta 1–1-tasoitukseen ja sivalsi itse irtopallosta 2–2-lukemat.
Kolmannen erän aluksi kiskaisi PSS:n hahmo Elina Hautojärvi joukkueensa ensi kertaa johtoon, mutta 3–2-maali ei vielä riittänyt voittoon, kun Sofia Mittentag laukoi etuyläkulmaan helsinkiläiset vielä kerran rinnalle. Kahdeksan minuuttia ennen loppua vihellettiin EräViikinkien Mirva Laitinen jäähylle estämisestä, ja viidellä neljää vastaan Ella Holmberg kurotti päädystä voitto-osuman etukulmasta tolpan ja maalivahti Laura Loisan välistä.
– Toisen erän puolivälistä alkaen saatiin oma peli kuntoon, voitettiin paljon 1–1-tilanteita ja otettiin paljon peittoja, PSS:n vuorenvarma puolustaja Linda Törnqvist näki Ylen haastattelussa.
– Oli myös paljon paikkoja, joista ei tehty maaleja, mutta 4-3 riittää. EräViikingit on yksi pahimmista vastustajistamme, heillä on tosi hyvä jalka ja antavat paljon painetta, jolloin täytyy itse pysyä koko ajan liikkeellä.
TPS karkasi Classicilta heti avauserässä Sofia Leinon sekä Meri-Helmi Höynälän osumilla, ja toisessa Leino viimeisteli läpiajosta rauhallisesti jo 3-0. Classicin nousu ja Meri Jokisen kavennusmaali hiipuivat erän lopussa Milla Nordlundin napauttaessa Jenna Saarion laukauksen poikimasta pompusta ilmasta tilanteeksi 4-1.
Classic hyödynsi erän loppuun saamansa ylivoiman Meri Jokisen toisella osumalla heti päätösjakson alkuun, mutta sen lähemmäs eivät tamperelaiset enää nousseet. Laura Rantanen kasvatti eroa puhtaasta läpiajosta, ja Classicin sekavaksi jäänyt yritys lopussa kuudella viittä vastaan poiki Jenni Torkin kavennuksen mutta kaksi TPS:n tyhjiin viemää palloa.
– Ihan hyvä rutiinisuoritus meiltä, kahden maalin Sofia Leino tyytyi toteamaan Ylen haastattelussa.
– Huomiseen finaaliin pitää vielä parantaa puolustuspäässä, nyt tuli omiin vaihtovirheestä ja puolihuolimattomuuksista, jotka ovat otettavissa pois.
Classicin MM-hyökkääjä Johanna Homi ei selitellyt tappiota.
– Totta kai ollaan hirmu pettyneitä ja oli asioita, mitä olisi voinut tehdä toisin mutta tämä oli se, mihin päästiin tänään. Lähdettiin peliin ihan hyvin ja pitkään oli tasaista, mutta TPS karkasi lopussa ja pääsi käännöistä tekemään maaleja. He ovat kärkitason joukkue, jota vastaan on aina kiva pelata.
Lähde: Salibandyliiton tiedote. Kuva: Ville Vuorinen
































