Video: Sportivo TV

Pikajuoksija Lotta Kemppinen ja aituri Reetta Hurske on valittu Toruńissa Puolassa 20.–22. maaliskuuta käytävien yleisurheilun MM-hallien joukkueeseen. Moniottelija Saga Vannista ei Puolassa nähdä.

Kemppinen kilpailee 60 metrillä ja Hurske 60 metrin aidoissa. Molemmat ovat rikkoneet MM-hallien tulosrajan.

– Tulosrajan ovat rikkoneet myös aitajuoksijat Lotta Harala ja Saara Keskitalo, mutta he ovat päättäneet jättää MM-hallit väliin. Hurske sen sijaan rakentaa lähiviikot kisavirettä Toruńin kisoihin, sanoo Suomen Urheiluliiton huippu-urheilujohtaja Tuomo Salonen SUL:n tiedotteessa.

Aiemmin MM-hallien joukkueeseen valittu moniottelija Saga Vanninen on päättänyt jättää MM-hallit väliin.

– Koko kautta ajatellen katson parhaaksi jättää MM-hallit väliin, ja kääntää katseen pienen aikalisän myötä kohti kesän kilpailuja, Vanninen totesi.

Toruńissa Suomen joukkueessa kilpailevat myös aiemmin joukkueeseen valitut aitajuoksija Elmo Lakka ja 400 metrin juoksuun osallistuva Mette Baas.

– Suomen joukkueen viimeiset valinnat MM-halleihin tehdään ensi viikolla 9. ja 12. maaliskuuta. Näistä 12. päivän valinta tehdään tuloksenteon aikaikkunan sulkeuduttua ja listojen päivityttyä. Odotan, että joukkueeseen nimetään ensi viikolla vielä 3-5 urheilijaa lisää, Salonen sanoo.

LUE MYÖS: Sami Jauhojärvi ei hyssytellyt – osoitti sormella näitä Suomen hiihtotähtiä (UrheiluAreena.fi)