Video: Sportivo TV

Saara Keskitalo juoksi naisten 60 metrin aitajuoksun finaalissa kolmanneksi Puolassa Łódźin kansainvälisissä kilpailuissa sunnuntaina. Keskitalon aika oli 8,05. Voiton vei Slovenian Nika Glojnaric ajalla 8,03.

Keskitalo onnistui hienosti alkuerissä. Hän eteni loppukilpailuun ennätyksellään 7,96, jolla hän oli alkuerien nopein. Finaalissa juoksun alku ei onnistunut Keskitalolta yhtä hyvin kuin alkuerissä.

Uudella ennätyksellään Keskitalo on alkutalven maailmantilastossa viides ja nousee Suomen kaikkien aikojen tilastossa kolmanneksi. Edellä ovat vain SE:n 7,79 haltija Reetta Hurske ja 7,91 juossut Nooralotta Neziri.

Keskitalon entinen ennätys oli aiemmin tänä vuonna juostu 8,02.

– Alkuerä oli tosi onnistunut juoksu ja liikkui hyvin eteenpäin aina ensimmäisestä aitavälistä lähtien, mutta finaalissa reaktio jäi maltilliseksi. Loppu tuli hyvin, Keskitalo kertaili SUL:n tiedotteessa.

Keskitalon mukaan alkutalven juoksuissaan hän ei ole ajatellut 8 sekunnin rajan puhkaisua, vaan enemmän juoksun teknistä onnistumista.

– Totta kai rajan puhkaisu on hyvä, mutta sitä on lähestytty teknisen onnistumisen kautta. Olen koettanut saada juoksun liikkumaan hyvin eteenpäin ja pyrkinyt siihen, että pystyn toistamaan sen saman uudelleen. Siihen en nyt finaalissa pystynyt, Keskitalo sanoi.

LUE MYÖS: Suvi Minkkiseltä suorat sanat romahduksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)