Roope Kakko osallistuuPGA de Catalunyan kahdella kentällä lauantaina käynnistyviin Euroopan Tourin esikarsintoihin, joista hän pääsi läpi syksyllä 2010. Kauden 2013 päätteeksi Kakko ansaitsi paikkansa pääkiertueelle oltuaan Challenge Tourilla kahdeksas.

Kuuden kierroksen mittaisessa finaalissa on mukana 156 pelaajaa, joista 25 parasta ja saman tuloksen omaavat saavat ns. vahvan kortin kiertueelle.

– Valmistautuminen on mennyt oikein hyvin. Olin Floridassa kaksi viikkoa leirillä, sain oppia mm. David Leadbetteriltä, joka osoittautui huikeaksi kaveriksi. Kaiken pitäisi olla kohdallaan. Kyllä täällä kortin saamiseen pitäisi riittää hyvä onnistuminen. Ihmeitä ei tarvitse esittää, Kakko analysoi.

Kakon, Mikko Korhosen ja Jaakko Mäkitalon apuna kisaviikolla on fysioterapeutti Matti Lindholm.

– Oli aivan upeaa, että saimme Matin mukaan. Hän virittää meidät fyysisesti ja henkisesti valmiiksi. Kuuden kisapäivän aikana sillä on suuri merkitys, Kakko kiitteli Suomen Golfliiton järjestämää apua.

Suomalaisten starttiajat kahtena ensimmäisenä päivänä:

Pelle Edberg-Mikko Korhonen-Tim Sluiter (10.35 ja 11.30)
Jaakko Mäkitalo-Michael Jonzon-Andrew Marshall (10.35 ja 11.30)
Joel Stalter-Roope Kakko-Philip Archer (11.15 ja 10.00)

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)