Elina Risku paransi mukavasti toisessa 500 metrin luistelussaan Erfurtin maailmancupissa lauantaina. Aika oli nyt 40,03 ja vain kaksi sadasosaa erotti hänet viimeisestä pistesijasta. Risku oli B-ryhmän 10:s. Ryhmän nopein oli hollantilainen Anice Das (39,46).
Risku luisteli edellisenä päivänä B-ryhmässä ajan 40,25 ja oli 12:s.
Miesten B-ryhmässä Markus Puolakka oli sen sijaan lauantaina kaukana pisteistä. Hän luisteli ajan 37,14 ja oli 19:s. Puolakka joutui luistelemaan matkan ilman paria, sillä hänen kilpakumppaninsa italialainen Ermanno Ioriatti hylättiin vilppilähdön vuoksi. Miesten B-ryhmässä nopein oli saksalainen Nico Ihle ajallaan 35,76.
Tänään iltapäivällä Mika Poutala luistelee A-ryhmässä ensin 500 metriä (kello 13.30) ja sitten 1000 metriä (kello 14.40).