Venäjän presidentti Vladimir Putin on allekirjoittanut asetuksen, jolla kielletäänmielenosoitukset ja kokoontumiset Sotshissa kahden ja puolen kuukauden ajaksi 2014talviolympialaisten ympärillä. Asetus julkistettiin hallituksen virallisessaRossiyskaya Gazeta -sanomalehdessä.

Asetuksella kiristetään Sotshin kaupungin turvatoimia kisojen aikana. Yksi toimenpiteistäon kaikkien kokoontumisten, marssien ja mielenosoitusten kieltäminen 7. tammikuuta ja21. maaliskuuta välisenä aikana.

Sotshiin perustetaan myös erityisiä turvallisuusalueista, joiden turvatoimia kiristetään.Näihin alueisiin kuuluvat kilpailupaikat, lentokentät, rautatie- ja linja-autoasemat sekätarkastuspisteet, joissa ajoneuvoille ja henkilöille voidaan tehdä tarkastus.

Ajoneuvojen pääsyä Sotshiin rajoitetaan myös kyseisenä aikana. Vain paikallisenrekisterikilven omaavat autot, kisaorganisaatiolle akkreditoidut autot ja hälytysajoneuvotsaavat ajaa kaupungissa.

Ihmisoikeusjärjestöt ovat tuominneet asetuksen häirintänä ja siviiliyhteiskunnan pelotteluna.Asetuksen säätämisen taustalla uskotaan olevan Venäjän kiistelty homopropagandalaki.Venäläinen homoaktivisti Nikolai Alexeyev kertoi uutistoimisto AP:lle vievänsä asetuksenKorkeimman oikeuden käsiteltäväksi. Hänen mukaansa mielenosoituskielto rikkoo kokooantumisoikeutta.

LUE MYÖS: Silja Kososen oli tehtävä raju ratkaisu – muuten ura olisi ollut ohi (UrheiluAreena.fi)