
Otto Virtanen eteni tenniksen US Open-turnauksessa toiselle kierrokselle voitettuaan ranskalaisen Quentin Halysin erin 3-1.
Ottelusta ennakoitiin tasaista vääntöä. Halysilla oli kuitenkin valtavia vaikeuksia vastata Virtasen syöttöön.
Toisella kierroksella Virtasen vastus kovenee tuntuvasti. Hän kohtaa torstaina australialaisen Alex De Minaurin, joka on maailmanlistalla kymmenentenä.
Avausottelussaan De Minaur päihitti yhdysvaltalaisen Marcus Gironin. Ensimmäisen erän De Minaur voitti 6-3 ja toisen 6-4. Giron voitti kolmannen erän 7-5, mutta neljännessä erässä De Minaur oli parempi 6-4.
De Minaur, 25, eteni tällä kaudella puolivälieriin sekä Ranskan avoimissa että Wimbledonissa. Virtanen putosi Ranskan avoimissa avauskierroksella ja Wimbledonissa toisella kierroksella.
Maailmanlistalla Virtasen sijoitus on 125:s. Voitto De Minaurista olisikin häneltä jättipaukku.
Lue myös:Otto Virtanen murskavireessä US Openissa – takasi itselleen muhkean rahapalkinnon