Oklahoma City Thunder venytti voittoputkensa jo kahdeksan ottelun mittaiseksi koripallon NBA-liigassa sunnuntaina. Kotiparketillaan pelannut Oklahoma City löi Philadelphia 76ersin 122-112.
Oklahoma Cityn supertähti Russell Westbrook oli jälleen väkevässä iskussa. Viime kauden NBA-MVP heitti 37 pistettä ja jakoi 14 koriin johtanutta syöttöä.
– Kolmannen neljänneksen puolivälissä energiamme muuttui. Russellilla oli paljon tekemistä sen kanssa. Kun hän oli pelannut ottelun ensimmäisen puoliskon heitä vastaan, hän ymmärsi mistä löytyy vapaata, Thunderin päävalmentaja Billy Donovan kehui seuran verkkosivuilla.
Paul George heitti Oklahoma Citylle 31 pistettä. Sentteri Steven Adams saalisti 20 pistettä ja 13 levypalloa. Carmelo Anthony pussitti 16 pistettä.
Oklahoma City oli saanut aikaisemmin karmeita uutisia, kun selvisi, että takamies Andre Robersonin kausi on paketissa polvivamman takia. Roberson ei pisteillä juhli, mutta hänet valittiin viime kaudella NBA:n puolustuspelaajien kakkostähdistöön.
– Roberson on niin arvokas tälle joukkueelle. Me todella kaipaamme häntä. Jokaisen miehen pitää nyt tehdä hieman ylimääräistä, George sanoi.
Philadelphian sentteri Joel Embiid saalisti 27 pistettä ja 10 levyypalloa. Tulokaspelintekijä Ben Simmons heitti 22 pistettä. Kroaattilaituri Dario Saric teki 16 pistettä.
Oklahoma City jatkaa Läntisessä konferenssissa viidennellä sijalla. Philadelphia majailee idän puolella kahdeksantena eli viimeisellä playoff-paikalla.
NBA sunnuntaina 28.01.2018:
Chicago – Milwaukee96-110
Houston – Phoenix113-102
New Orleans – LA Clippers103-112
Cleveland – Detroit121-104
Toronto – LA Lakers123-111
Oklahoma City – Philadelphia122-112
San Antonio – Sacramento113-98