Suomalaisanti jäi vähäiseksi Gomsin miesten 20 kilometrin perinteisen hiihtotavan kilpailussa. Niko Anttolan kisa oli täynnä epäonnea.
Anttola aloitti kisan kärkijoukossa, mutta hänen sauvansa meni toisella kierroksella poikki. Hän joutui hiihtämään pitkään vain yhdellä sauvalla ja samalla menestyshaaveet sulivat.
Anttolan epäonni ei rajoittunut vain siihen, sillä myös loppumatkasta tuli toinen sauvarikko ja hän oli lopulta 48.
Suomen valopilkki oli lopulta Petteri Koivisto, joka oli kilpailun 20. Hänellä oli saumat myös muutamaa sijoitusta parempaan, mutta joutui taipumaan loppusuoralla. Koivisto ei ole Suomen olympiajoukkueessa.
Kilpailun alussa kärkijoukossa hiihtänyt Markus Vuorela putosi sijalle 30. Suomen neljäs edustaja Eero Rantala oli 43.
Itse kilpailu oli tuttuun tapaan norjalaisten juhlaa. Johannes Hösflot Kläbo, Emil Iversen sekä Harald Östberg Amundsen karkasivat omille teilleen. Kläbo repäisi 2,5 kilometriä ennen loppua ja jätti Iversenin ja Amundsenin kuin tikun lantaläjään ja hiihti lopulta selvään voittoon ennen Iverseniä ja Amundsenia. Kilpailun seitsemän ensimmäistä sijaa menivät norjalaisille.































