Menneellä kaudella NBA:n itäisessä konferenssissa runkosarjan seitsemänneksi sijoittunut Orlando Magic on vahvistanut joukkuettaan.

Magic hankki Desmond Banen Memphis Grizzliesin riveistä jättimäisessä pelaajakaupassa, jossa neljä ykköskierroksen varausta siirtyi Grizzliesin riveihin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Jamahl Mosleyn valmentama Magic voitti runkosarjassa 41 ottelua, mutta taipui ensimmäisellä pudotuspelikierroksella Boston Celticsille viidessä ottelussa.

Orlandon hyökkäys oli NBA:n yksi heikoimmista kokonaispisteistä puhuttaessa. Vain Paolo Banchero ja Franz Wagner keräsivät yli 20 pistettä ottelua kohden.

Bane heitti viime kaudella keskimäärin 19,2 pistettä ottelua kohden.

– Olemme todella innoissamme, kun saamme toivottaa Banen Orlandon perheeseen mukaan. Viiden NBA-kauden aikana hän on osoittanut kuuluvansa eliittiin omalla pelipaikallaan, kommentoi Magicin urheilupuolen johtaja Jeff Weltman.

LUE MYÖS: Näkökulma: Jukka Jalonen pääsee yrittämään julmaa temppua (KiekkoUutiset.fi)