Kuten kerroimme aiemmin, NBA debytoi viime yönä uuden runkosarjan keskellä pelattavan turnauksensa. Heti kättelyssä paljastui kuitenkin ongelmia, kun yksi joukkue ei pystynyt teetättämään ajoissa NBA:n edellyttämää pelialustaa.
Dallas Mavericks joutui heti ongelmiin NBA:n uudessa turnauksessa. Se isännöi avausottelussaan Los Angeles Clippersiä ja peli pelattiin tavallisella NBA-pelialustalla uuden turnauksen edellyttämän uuden pelialustan sijaan.
NBA tiedotti pelin jälkeen, että alusta kohtasi valmistusongelmia, eikä siksi ehtinyt valmistua ajoissa Mavericks-Clippers-peliin. Alustan on tarkoitus olla pääväriltään hopeinen ja kentän keskellä on tummempi harmaa raita, jossa on kolme kuvaa NBA Cupista. Samantyylinen alusta nähdään kaikilla kentillä.
Alusta on ehtinyt saada myös jo kritiikkiä, sillä pelaajat ovat olleet siitä huolissaan sen turvallisuudesta. Ertiyisesti eri värisiksi maalatut pinnat ovat huolestuttaneet pelaajia liukkaudellaan.
Mavericks pelaa seuraavan turnauskotiottelunsa 28.11. Houston Rocketsia vastaan. Vielä ei ole varmuutta, ehtiikö uusi pelialusta valmistua siihen mennessä.
Lue myös:NBA:ssa rykäistiin käyntiin uusi turnausformaatti – Lauri Markkanen loisti joukkueensa ykköstähtenä

































