Jyväskylän Saukot otti toisen voittonsa naisten vesipallon finaaleissa Porin Senttereitä vastaan luvuin 13-6 vieden näin finaalisarjan ja Suomen mestaruuden otteluvoitoin 2-0. Pronssiset mitalit matkasivat Espooseen Cetukselle.

Jyväskylässä pelattuun naisten vesipallon toiseen finaaliotteluun lähdettin kotijoukkue Saukkojen johtaessa ottelusarjaa Porin Senttereitä vastaan voitoin 0-1. Edellispäivän ensimmäinen finaali oli venynyt rangaistusheittoihin asti, mutta toinen finaali oli kotijoukkueen hallintaa.

Ensimmäinen erä oli kuitenkin tasainen tilanteen ollessa toiseen erään siirryttäessä Saukoille 3-2. Seuraavassa kahdessa erässä Saukkonaiset näyttivät kuitenkin kyntensä ja veivät molemmat erät selvin lukemin 4-0. Viimeisessä neljännessä erässä Sentterit aloitti kirinsä, mutta se oli liian myöhäistä.

Saukot vei ottelun lopulta selvin lukemin 13-6 ja voitti Suomen mestaruuden otteluvoitoin 2-0. Mestarijoukkueen parhaita maalintekijöitä olivat toisessa finaalissa Laura Lehto neljällä ja Hanna Kujala kolmella maalilla. Hopeajoukkueen maalitykki oli Saara Kanerva neljällä osumalla.

Myös pronssisten mitalien kohtalo ratkesi tänään Helsingin Kuhien emännöidessä Espoon Cetusta Pirkkolassa. Tiukan kamppailun jälkeen pronssimitalit vei vierasjoukkue Cetus numeroin 10-7 (2-3, 3-0, 2-3, 3-1). Pelin parhaat maalintekijät olivat Cetuksen Sabrina Avanidis, Julia Mähönen ja Leena Hellas viimeistellen kaikki kolme osumaa naiseen, sekä Kuhien Kati Kettunen (3), ja Saara Wasama (2).

LUE MYÖS: Kerttu Niskasen uran loppuminen ällistyttää Ruotsissa – ”Olin todella järkyttynyt” (UrheiluAreena.fi)