Lauantaina pelattavaksi suunniteltu Kouvottaret-ToPo-ottelu naisten Korisliigassa on peruttu. Torpan Poikien vahvistetussa kokoonpanossa olevasta kymmenestä pelaajasta puolet on sivussa sairauden vuoksi. Joukkueiden tulee sopia ottelulle uusi peliaika perjantaihin 22.12.2023 mennessä.

ToPo ilmoitti torstaina 14.12.2023 viiden pelaajan sairastumisesta. Sairastumiset on todennettu lääkärintodistuksilla. Sen seurauksena Koripalloliiton kilpailujaos on päättänyt, että lauantaina 16.12.2023 kello 17 pelattavaksi suunniteltu Naisten Korisliigan ottelu Kouvottaret-ToPo peruutetaan ja siirretään pelattavaksi toiseen ajankohtaan.

Päätös perustuu aikuisten huippu- ja kilpakoripallosarjojen sarjamääräyksiin kilpailuvuodelle 2023–24 lisättyyn kohtaan Ottelusiirrot.

– Sarjaohjelmaan merkitty ottelu tulee pelata, mikäli joukkueella on käytettävissä vähintään kuusi edustuskelpoista pelaajaa. Joukkueen päävalmentajan tai muun nimetyn valmentajan estyminen toimimasta ottelussa valmentajana ei ole peruste ottelun siirtämiselle.

– Joukkuetta ei voi pakottaa pelaamaan otteluita peräkkäisinä päivinä eikä joukkueella voi olla enempää kuin neljä ottelua kahdeksaan päivään.

– Mikäli ottelua ei pystytä pelaamaan perustellusti sarjavaiheen aikana, määrätään joukkueelle, joka ei ottelua ole kyennyt pelaamaan, kilpailusääntöjen mukainen tekninen tappio.

Lue myös:Yön NBA-kierroksella nähtiin kaksi todellista jättiyllätystä

LUE MYÖS: Ylellä paljastui – Suvi Minkkinen lausui maalissa karut sanat maajoukkuekaverilleen (UrheiluAreena.fi)