Rukan maailmancupissa odotuksia oli ladattu etenkin lauantain sprinttihiihtoihin. Olosuhteet ovat olleet viikonlopun aikana vaihtelevat ja haastavat, mikä vaikeutti kilpailemista etenkin sunnuntaina.

Sunnuntaina vapaan 20 km hiihdossa suomalaisnaisista peräti neljä joutui keskeyttämään kilpailun.

Naisten hiihtomaajoukkueen valmentaja Reijo Jylhä kommentoi viimeisen kilpailupäivän tapahtumia Atleetin Tuomas Kanervalan haastattelussa.

– Keskeyttämisen syynä oli lähinnä haaste tuossa latupohjassa. Siellä oli ongelmia sen oman suksen hallinnassa. Siellä oli sellaisia suksia, jotka ei pitäneet ala- tai ylämäkeen. Tänä päivänä luistoa merkittävämpi tekijä oli se, että kuinka hiihdettävä suksi oli.

Kokonaisuudessaan kisaviikonlopusta jäi käteen lauantain sprinttihiihdot.

– Sprintti oli kokonaisuudessaan sellainen, mikä antoi ihan hyvän kuvan siitä, missä sen osalta mennään tällä hetkellä.

– Keskiviikkona lähdetään kohti Trondheimia ja siellä sitten sprintti, skiathlon ja vapaan kymppi, että aikalailla sitten alkaa olla ne sprinttihiihtojen näytöt siinä. Vapaan kympistä näyttöpaikat on kahden viikonlopun varassa. Aika paljon on panosta pelissä urheilijoilla, Jylhä summasi.

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)