Joulukuun 19. päivä Hartwall Arenassa nähdään suurin ja kovin ottelu suomalaisessa ammattinyrkkeilyhistoriassa. Robert Heleniuksen ja saksalaisen Erkan Teperin välisessä ottelussa panoksena on EM-titteli ja nousu maailman ykkösen Vladimir Klitshkon yhdeksi kärkihaastajaksi. Kansainvälisesti tunnetut nyrkkeilyasiantuntijat arvioivat ottelun.

Per-Åke Persson, joka on Kkirjoittanut vuosikausia kansainvälisille nyrkkeilysivustoille Pohjois-Euroopan nyrkkeilytapahtumista, ja on erikoistunut Skandinavian nyrkkeilyyn, arvioi ottelua seuraavasti:

– Vaikea valita voittajaa. Heleniuksella on takanaan pitkä ottelutauko ja hänen tämän vuoden paluuottelunsa eivät ole olleet todellisia testejä. Teper lyö lujaa molemmilla käsillä, mutta hän ei kuitenkaan ole niin perinteinen nyrkkeilijä kuin Helenius. Helenius pystyy myös lyömään, mutta kykeneekö hän pitämään Teperin loitolla. Melkein fifty-fifty –ottelu, mutta kaiken huomioon ottaen nostan Teperin voittajasuosikiksi.

Pasi Taavitsainen, joka on suomalaisen ammattinyrkkeily.net –erikoissivuston perustaja ja ylläpitäjä yli kymmenen vuoden ajalta, antaa seuraavan arvion:

– Uskon Heleniuksen menestymiseen, mutta miehen on oltava kunnossa sillä nyt vastustajan taso on korkea. Heleniuksen ulottuvuus, etukäden käyttö ja kyky iskeä vastaan esimerkiksi oikeallaan tulee aiheuttamaan Teperille ongelmia. Teper lyö kovaa ja tulee päälle kuin höyryjuna, joten Heleniuksen jalkojen on toimittava. Myös suojauksen pitää olla tarkka ja omien iskujen lähdettävä ajoissa. Vahinkoihin ei ole varaa. Täytyy muistaa, että Teper on tyrmännyt kooltaan isomman olympiamitalistin. Joka tapauksessa voitto Heleniukselle.

Aleksei Sukachev, venäläinen nyrkkeilytoimittaja, joka kirjoittaa boxingscene.com –sivustolle ja on toiminut supervisorina useissa titteliotteluissa Venäjällä, arvioi seuraavasti:

– Edellisen kerran olen nähnyt Heleniuksen ottelevan Siarhei Liakhovichia vastaan yli neljä vuotta sitten. Hänen edelliset ottelunsa ovat olleet yksinkertaisesti katastrofaalisia (Sherman Williams ja Michael Sprott) tai naurettavia (vuoden 2015 edelliset kaksi ottelua).

-Uskon, että Heleniuksen ottelemattomuus vaikuttaa häneen myöhemmissä erissä. Hän pystyy lyömään lujaa, mutta hänen jabinsa on laiska ja hän ei ole nyrkkeilijä, joka kyttää iskupaikkoja. Teper kestää iskuja ja pystyy lyömään vastapalloon. Jos Helenius saa pari-kolme kunnon iskua Teperiin, saksalainen saattaa käydä kanveesilla tai tulla jopa tyrmätyksi. Ellei näin käy, niin Helenius ei tule lähtemään kehästä voittajana. Ennustus: Teper – MD 12 (tuomariäänin 2-0 ja yksi saa ratkaisemattoman).

Karl Freitag, arvostetun fightnews.com –nyrkkeilysivuston perustaja ja omistaja, ja jolla on useiden vuosikymmenten kokemus ammattinyrkkeilystä, arvioi seuraavasti:

– Mielenkiintoinen raskaansarjan kattaus, joka antaa vastauksen moniin kysymyksiin. Nostan Teperin suosikiksi ihan vain siitä syystä, että hän on nyrkkeilyt tänä vuonna kovempia vastustajia vastaan. Samaan aikaan Helenius on kohdannut paljon heppoisempia kavereita.

– Voiton avaimet: Millainen Helenius tullaan näkemään? Hän, joka sai lahjavoiton Dereck Chisorasta vai vanha kunnon The Nordic Nightmare, joka oli aikoinaan raskaansarjan ykköslupauksia ja potentiaalinen haastaja Klitshkoille. Teperin suurin meriitti on tyrmäysvoitto David Pricesta viime heinäkuulta. Sitä ennen hän nollasi Johann Duhaupasin. Teperin täytyy näyttää, että hän pystyy kestämään Hartwall Arenan kuumuuden ja puolustautumaan kovalyöntistä Heleniusta vastaan.”

Markus Lammi, kohti Maailmanmestaruutta –otteluillan matchmaker eli otteluparien neuvottelija, antaa seuraavanlaisen arvion:

– Heleniuksen viimeisimmistä todella kovista otteluista on useampi vuosi aikaa ja miehen kunto kovassa kilpatilanteessa on vähintään hienoinen arvoitus vielä tällä hetkellä. Kuitenkin mies on nyt saanut harjoitella vammoitta ja saanut sparrata muun muassa Vladimir Klitshkon ja Alexander Povetkinin kanssa. Marraskuun puolivälissä Tallinnassa käyty näytösottelu oli myös erinomainen veto Heleniuksen tiimiltä.

– Ilman tuota Heleniuksen äskettäistä näytösottelua Teperillä olisi ollut huomattava etu paremmassa ottelutuntumassa kuin Heleniuksella, mutta kyseinen testi kavensi eroa. Tallinnassa Robert osoitti erittäin hyvää ottelusilmää ja otteli muutenkin hyvin. Mies tuli vielä näytösotteluun kesken kovimman treenikauden suoraan raskailta sparrileireiltä.

– Uskon ottelun kulkevan siten, että Teper yrittää korkeassa suojauksessa marssia lähelle iskemään koukkujaan ja juuri Teperin eteenpäin tullessa Helenius murjoo saksalaiseen osumia niin vartalosta kuin päästäkin.

– Vaikka Teper vaikuttaakin kestävän hyvin iskuja, niin uskon Heleniuksen valloittavan EM-tittelin erien 7-9 keskeytysvoitolla.

LUE MYÖS: Nooralotta Neziri astui esiin – nyt alkoi tapahtua (UrheiluAreena.fi)